Oculus Rift, Birdly ile Kanatlandıracak!

VoiceSearchgoogle

Son zamanlarda üzerinde çokça konuşulan Oculus, her geçen gün yeni eklentilerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Facebook tarafından satın alınışından sonra gündemden düşmeyen Oculus, yeni üretilen tamamlayıcı araçlarıyla adından bir süre daha söz ettireceğe benziyor. Zürih Sanat Üniversitesi’nden bir ekibin üzerinde çalıştığı Oculus Rift’in Birdly adlı uçuş simülatörü sayesinde kullanıcılar adeta kanatlanacak!

Sanal gerçeklik üzerine çalışan firma, Birdly ile gözünü fiziksel gerçekliğe çevirmiş gibi görünüyor. Birdly’nin çalışma esasına göre kullanıcılar bu ünitenin üzerine yatarak ellerini adeta bir kanat gibi kullanabiliyor. Doğrudan uçma hissi uyandıran Birdy adlı uçuş simülatörü, kullanıcısına kuşlar gibi hissettiren ilk simülatör olma özelliğini taşımakta. Bilindiği üzere daha önceki uçuş simülatörleri, kullanıcısına uçak veya benzeri araçlarda yolculuk hissi veriyordu. Birdly ise kuşlar gibi süzülme hissi uyandırmayı vadediyor. Kullanıcıların hareket ettirdiği kollar, sensörler aracılığıyla algılanıyor ve komutlara dönüştürülüyor. Bu komutlar da Oculus Rift üzerinden kullanıcılara geri dönüyor.

Birdly’de uçuş için gerekli olan her ayrıntı düşünülmüş. Birdly, rüzgar efektinin yanı sıra uçuş hissi, ses ve koku ile de güçlendirilmiş. Hissedilen rüzgar, kullanıcının duyabildiği kanat sesleri ve mekana göre değişen koku; gerçeklik hissini zenginleştirmek için uygulanan detaylar olarak karşımıza çıkıyor. Şu an için geliştirme aşamasında bulunan Birdly, başta teknoloji meraklıları ve oyun severler olmak üzere her kesimden insanı etkilemeyi başarmış görünüyor.

Dikkat çeken yaratıcı fikir ve yeteneklere sahip Birdly ünitesini geliştiren ekibinin daha gerçekleştirme imkanı bulamadığı diğer pek çok farklı fikir bulunmakta. Paylaştıkları hedefler arasında, dünya üzerinde uçuş simülasyonu hazırlamak gibi bir proje de yer alıyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta