Nokia’dan Apple’a Yeni bir Transfer!

VoiceSearchgoogle

Teknoloji devi Apple, girişimlerine hız kesmeden devam ediyor. Şirket, şimdi de Nokia’nın kamera departmanında çalışan çok önemli bir ismi kendi kadrısuna kattı. Apple’a transfer olan Ari Partinen, Nokia Lumia’nın kamera teknolojisinin başındaki isim olarak tanınıyor. Partinen’in, kişisel twitter hesabından da doğruladığına göre, Apple’ın merkezinin bulunduğu Cupertino’ya haziran ayında hareket edeceği ifade ediliyor.

Juha Alakarhu, Tero Vuori ve Eero Salmelin gibi isimler ile birlikte Nokia’nın PureView teknolojisinin yaratıcılarından olan Partinen’in, 2007 yılından bu yana Nokia’nın kamera teknolojisi üzerinde çalışmalar yaptığı biliniyor. Partinen’in Apple’da hangi departmanında ve hangi görevde çalışacağı şu an için açıklanmamış olsa da, daha önceki çalışmaları, yeni görev sahasını az çok belli ediyor. Partinen’in özgeçmişinde, mobil görüntüleme teknolojilerindeki tecrübeleri ve reklam fotoğrafçılığı yer alıyor. Başarılı mühendis, daha çok mobil görüntüleme sahasında N8 ve 808 PureView gibi modellerin kamera modülünü üretmesiyle tanınıyor.

Hatırlanacağı üzere Nokia Lumia, tüm rakip modellere rağmen kamera teknolojisi ile dikkate değer övgüler ve olumlu yönde pek çok geri dönüş almıştı. Partinen, Nokia saflarındayken üretilen Lumia 920, tüm zamanların optik görüntü sabitleme özellikli ilk telefonlarından biriydi. Lumnia 1020’de ise görüntü düzenleme yazılımı ve geniş sensörler kullanılmıştı. Apple, tüm bu cihazlara nazaran iPhone’da daha düşük güçte bir yazılım kullanıyor. Partinen ile birlikte Apple’ın görüntü yakalama teknolojilerine yeni bir soluk gelecek mi? Bunu hep birlikte, ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta