Mozilla'dan Büyük Sızıntı!

VoiceSearchgoogle

Mozilla büyük bir sızıntı ile karşı karşıya! Ortaya çıkan sorun, ifade edildiğine göre Mozilla’nın geliştiricilere özel internet sitesinde yaşanıyor. Site yöneticilerinin de kabul ettiği duruma göre internet sitesi, hemen hemen bir aydır kullanıcıların bilgilerini sızdırıyor. Bu bilgiler arasında kullanıcıların e-postaları ve şifreleri de yer alıyor.

Bu açığa rağmen sunucuda kötü niyetli bir aktiviteye rastlanmadığı ifade ediliyor. Fakat böyle de olsa bu kesinlikle verilere erişilmediği anlamına gelmiyor. Mozilla’ya göre bu sebeple 76.000 Mozilla Development Network kullanıcısının e-mail adresi ve bununla birlikte 4.000 kriptolu şifre açık edilmiş bulunuyor.

Söz konusu sızıntıların 23 Haziran tarihinde başladığı ifade ediliyor. Bir ay boyunca devam eden sızıntılar, bir geliştiricinin kısa süre önce MDN veri tabanındaki temizleme işlevinin çalışmadığı farketmesiyle ortaya çıktı. Mozilla’nın bundan sonraki adımı ise veritabanının bilgi döküm dosyasını silmek oldu. Zira bunun yapılmasıyla daha fazla bilgi sızdırılması da engellenmiş oldu.

Ortaya çıkan durumun ziyadesiyle ciddi olduğu ifade ediliyor. Açık edilen şifreler kriptolu olduğu için durum daha krmaşık hale gelmiş bulunuyor. Şifrelerin asıl hallerine getirilmeleri de bu aşamada kolay görülmüyor. Zaten her ne olursa olsun bu şifrelerin şu sıralar MDN sitesine giriş için yeterli olmadığı biliniyor.

Eğer siz de MDN şifenizi başka sitelerde kullanıyor iseniz bu şifrelerinizi değiştirmenizde fayda var. Böylesine bir hataya düşen Mozilla’nın durumun tekrarlanmaması için elinden geleni yapacağı ifade ediliyor. Mozilla ayrıca bu hatadan dolayı çok üzgün olduğunu da ifade ediyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta