Microsoft’un Akıllı Saati, Andorid ve iOS’la Çalışabilecek!

VoiceSearchgoogle

Yaklaşık bir yıldır, Microsoft’un bir akjıllı saat üzerinde çalıştığıyla ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Haberlerin ardı arkası kesilmezken, ortaya yeni bir iddia atıldı. Bu iddiaya göre Microsoft’un kendi akıllı saati yaz söneminde raflardaki yerini alacak.

Saatin yetenekleri arasında kalp ritmini ölçmenin de yer alacağı ifade ediliyor. Akıllı saatin yalnızca Microsoft ile değil; iPhone ve Android gibi platformlarla da çalışacağı söyleniyor.

Microsoft’un bu akıllı saatte bazı marjinal tasarım değişikliklerine gideceği söyleniyor. Cihazın, tasarım açısından her ne kadar Galaxy Gear’a benzeyeceği konuşulsa da; bu yeni çıkacak olan akıllı saatin, bileğin alt tarafına yerleşecek olması gibi bir farklılğı var. Böylesine alışılmışın dışında bir kullanım, okumanın daha kolay hale gelmesi için atılmış bir adım olarak görülüyor.

Cihazın sensör teknolojisinin ardında ise Alex Kipman ve Microsoft’un Kinect biriminde çalışan diğer mühendisler yer alıyor. Microsoft’un giyilebilir donanım projelerini gerçekleştiren bu birim, geleceğin sensör teknolojisini yaratmayı hedefliyor. Üretilecek olan akıllı saat te bunun bir örneği olarak görülebilir.

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, strateji olarak çok platformlu donanımlardan yana olduğunu daha önce de açık bir şekilde belirtmişti. Bu yeni ürün de başarılı olmak adına, Android ve iOS ta dâhil olmak üzere her platformda çalışacak şekilde üretiliyor. Bu strateji sayesinde kullanıcılara daha özgür bir seçim imkanı verilmesi hedefleniyor. Microsoft, bu kez yeni girişimiyle başarı yakalayabilecek mi merak ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta