Microsoft’tan iPad için Office Sürprizi!

VoiceSearchgoogle

Uzun süredir beklenen iPad için office uygulaması kullanıma sunuluyor. Son zamanlarda çıkan duyumlar ile beklentilerin artmasına karşın, Microsoft’tan bu konu hakkında hiçbir açıklama yapılmıyordu. Son olarak geçtiğimiz Perşembe günü Microsoft’tan beklenen açıklama geldi. Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’nın yaptığı duyuruda; Word, PowerPoint ve Excel uygulamalarını içeren Office paketinin piyasaya sürüldüğü yer aldı.

iPad kullanıcılarının uzun süredir beklediği Office uygulaması, kısmen ücretsiz. AppStore’dan ücretsiz olarak indirilebilen paket, kullanıcılara yalnızca belge görüntüleme olanağı sunuyor. Bunun yanında belge düzenleme özelliği için ücretli Office 365 aboneliği gerekiyor. Abonelik öncesi 30 günlük deneme sürümü ise tüm özellikleriyle kullanıcıların kullanıma sunulmakta. iPad için Office uygulaması, daha önce sunulan iPhone için Office uygulamasından belirgin farklılıklar ile birlikte geliyor. Kullanıcıların pek çok ihtiyacına cevap veren yeni paket, Pc’deki çoğu Office özelliğini iPad platformuna taşıyor.

Satya Nadella’nın açıkladığına göre önümüzdeki dönemde Microsoft’un önceliği mobil cihaz ve bulut tabanlı çözümler olacak. Konu ile ilgili olarak bir diğer açıklama ise Apple’dan geldi. Apple’ın CEO’su Tim Cook, Twitter üzerinden Nadella’yı tebrik ederek menuniyetliklerini böylelikle dile getirdi. iPad için Office uygulaması aboneliklerinden Apple’ın yüzde 30 oranında kâr payı alacak olması ise yeni netleşen bir duyum. Öte yandan Apple’ın hâlihazırda Office benzeri bir uygulamaya sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var. Apple’ın kendi Office uygulaması iWork, “iPad için Office”in aksine tamamen ücretsiz ve de zengin işlevli bir uygulama.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta