Microsoft, Windows Phone 7'ye Veda Ediyor!

VoiceSearchgoogle

Windows Phone 7, rakiplerine nazaran oldukça zayıf bir mobil işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Google ve Apple gibi şirketlerin başarılı girişimleri karşısında sönük kalan Windows Phone 7’den Microsoft ta ümidini kesti. Şirket, kısa süre içinde Windows Phone 7’ye elveda demeye hazırlanıyor.

Windows Phone 7, gerek kullanıcılardan gerekse teknoloji yazarlarından sürekli eleştiri alıyordu. Kullanıcıların rahatsız olduğu konuların başında ise bu işletim sisteminde yeterince uygulamanın bulunmaması yer alıyor. Bununla birlikte işletim sisteminin uyumsuzluğu gibi diğer sorunlar da kaydedilmekte.

Tüm bunların ardında Windows Phone 7 mağduru bir grup daha bulunuyor. Söz konusu grup Windows Phone 7 için telefon geliştiren üreticileri kapsıyor. Bu başarısız işletim sistemi karşısında hayal kırıklığına uğrayan üreticiler, daha fazla Windows telefonu üretmeme kararı almıştı.

Microsoft, son olarak Windows Phone 7’ye verdiği desteği iki ay içerisinde geri çekeceğini duyurdu. Şirket yeni bir işletim sistemi olan Windows Phone 8.1 ile kaldığı yerden devam etmeyi amaçlıyor. Geri çekilmesi planlanan işletim sisteminin akıbetiyle ilgili tarihler de yavaş yavaş belirmeye başladı. Windows Phone 7.8 sürümünün son kez teknik destek alabileceği tarih, 9 Eylül olarak açıklandı.

Destek çekilen masa üstü Windows’ların aksine mobil işletim sistemleri için genişletilmiş bir destek programı söz konusu değil. Bu nedenle Windows Phone 7’ye kesin veda tarihimiz 9 Eylül olarak karşımızda duruyor. Windows Phone 7, halihazırda Windows Phone modellerinin %17'sine kullanılıyor. Dolayısıyla sayı olarak az da olsa böyle bir kitle son karardan etkilenecek.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta