Microsoft, IE için Çabalıyor!

VoiceSearchgoogle

Bir zamanların lider tarayıcısı Internet Explorer, şimdilerde tahtını rakiplerine kaptırmış bulunuyor. Bu durumun ortaya çıkmasında belki de en büyük yükümlülük Microsoft’a ait. Zira Microsoft, tekel olduğu dönemlerde Internet Explorer hakkında yapılan eleştrilerin hiçbirini dikkate almıyordu. Belki de şirket, karşısına güçlü rakiplerin çıkacağını göz önünde bulundurmamıştı. Fakat artık her şey değişti ve Internet Explorer’dan büyük kopmalar yaşandı. Internet Explorer’dan ayrılan kullanıcıların büyük bir kısmı Chrome ve Firefox gibi tarayıcılara yöneldi. Kullanıcılar Internet Explorer’ı ağır, yavaş ve problemli olarak nitelendiriyor.

Microsoft, şimdilerde ise yaptığı hataları telafi etmeye çalışıyor. Şirket son olarak Internet Explorer’ı baştan aşağı yenilemenin derdine düştü. Internet Explorer geliştirme ekibinin öncelikli hedefi kullanıcıları yeniden Internet Explorer kullanmaya ikna etmek. Ekip bunun için son olarak, Reddit sitesi üzerinden katıldığı bir sohbette kullanıcıları ikna etmeye çabaladı.

Internet Explorer’ın kötü şöhretinin bir anda değişecek olması, kullanıcılara pek inandırıcı gelmiyor. Geliştirme ekibi iseçok yakında yayınlanacak olan Microsoft IE12 ile bu şöhretin tersine döneceğini iddia ediyor.

Yapılan sohbette, itiraf niteliğinde bir değişik açıklama da geldi. Geliştiricilerden biri, insanların Internet Explorer’ı, -Windows’un ilk kurulduğu anda- diğer tarayıcıları indirmek için kullandıklarını bildiklerini itiraf etti.

Einstein’ın da dediği gibi önyargıları parçalamak, bazen atomu parçalamaktan çok daha zor olabiliyor. Geliştirme ekibi de bu durumun farkında. Ekip, Internet Explorer hakkındalki önyargıları yıkmanın çok zor olacağına vurgu yapıyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta