Microsoft, Chromebook'lara Meydan Okuyor!

VoiceSearchgoogle

Microsoft, teknoloji üreticisi olarak pek çok alanda lider konumda bulunuyor. Şirket bir süredir planladığı laptopu hayata geçirmeyi hedefliyor. Şirketin bu sektör için bir şey üretmediği dönemde Google, ürettiği Chromebook ile liderliğe oturdu. Fakat Google’ın lider tahtındaki ömrü çok uzun sürmeyecek gibi görünüyor. Zira Microsoft, yeni ve güçlü bir ürünle çıkış yapmaya hazırlanıyor.

Worldwide Partner Conference’da yeni Windows laptop gün ışığına çıktı.Microsoft’un operasyon lideri Kevin Turner'in gerçekleştirdiği açıklamaya göre söz konusu cihazın yedi ve sekiz inçlik modelleri de üretilecek. Yine açıklamaya göre bu modeller, farklı Windows işletim sistemleriyle çalışacak. Henüz isim konusunda resmi bir açıklama yapılmış değil. Fakat yine alınan duyumlara göre cihazın adının “Stream” olacağı ifade ediliyor. Cihaz tahmini olarak 199 dolardan satışa çıkacak. Fakat bunun yanında beyan edilen en ufak model 99 dolarlık bir fiyat etiketiyle piyasadaki yerini alacak.

Microsoft’tan konu ile ilgili olarak daha ayrıntılı açıklamalar yapılmış değil. Şirket yetkilisi Kevin Turner'in açıklamasında odaklanılan bir başka mevzu ise piyasanın içinde bulunduğu rekabet. Turner, bu yeni laptoplardan düşük ve giriş seviyesi ürünler olarak bahsetti. Bahsedilene göre şirket düşük ve giriş seviyesi ürünlere yönelmeyi hedefine oturtmuş bulunuyor.

Microsoft COO’su Turner’ın açıkça ifade ettiği bir başka konu daha var. Turner, açık ve aleni bir şekilde Google’a rakip olduklarını ifade etti. Yeni ürünler sayesinde Google’ın ürettiği Chromebook’lara karşı avantajlı olduklarını belirten Turner, rekabeti gizlemedi. Turner, pazarı kimseye kaptırmaya niyetli olmadıklarını da sözlerine ekledi.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta