Microsoft, Basit Şifreleri Öneriyor!

VoiceSearchgoogle

Günümüzde kullanıcıların internet üzerinden eriştiği pek çok hesap bulunuyor. Bu hesapların başkalarının eline geçmemesi için şifrelere ihtiyaç duyuyoruz. Bu konuda şu ana kadar güçlü şifreler almamız konusunda sürekli uyarıldık. Fakat Windows’tan gelen son açıklama ttüm ezberleri yıkacakmışa benziyor.

Microsoft araştırmacılarından gelen son açıklamaya göre güçlü şifre her hesap için önemli değil. Hatta şirket, zayıf ve karmaşık olmayan şifreler almamızı bile öneriyor. Şifre kullanımı konusunda kabul gören kuralları tamamıyla yıkan bu açıklamanın elbette mantıklı bir temeli bulunuyor. Microsoft’un belirttiğine göre kullanıcıların her hesap için ayrı ve karmaşık şifreler belirlemesi, büyük oranda akıl karışıklığına yol açıyor. Bu da kullanıcıların gerçek anlamyıyla bezmesine yol açıyor. Karmaşık şifrelerden sıkılan kullanıcılar, sırf bu yüzden önemli hesaplarına dahi basit şifreler koyuyor. Ve bu basit şifreli hesaplar herhangi bir tehlike veya saldırı karşısında tamamen korumasız kalıyor. Kullanıcılar, hayati öneme sahip hesaplarını bu yolla kötü niyetli kişilere kaptırabiliyor.

Microsoft, önemli hesaplar için güçlü şifrelerin kullanılması gerektiğini ifade ediyor. Fakat bu yalnızca çok önemli hesaplar için olmalı. Düşük önemdeki servislerdeki hesapların ise kolay hatırlanabilen türden seçilmesi gerektiği zikrediliyor. Tüm bu bahsedilenler, kullanıcının hesap şifrelerini hatırlamaması için ortaya atılmış bulunuyor.

Özetle bahsetmek gerekirse Windows, güçlü şifreler üretilmesi gerektiği yönündeki söylemlerini terk etmiş gibi görünüyor. Bunlar da şimdiye kadar duyduklarımızın tam tersi olarak krşımıza çıkıyor..

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta