Microsoft, Android için Climatology'yi Üretti

VoiceSearchgoogle

Microsoft, Android kullanıcıları için ücretsiz bir uygulama geliştirdi. Şirket, söz konusu uygulamayı Google Play uygulama mağazasında indirmeye sunmuş bulunuyor. Climatology adlı uygulamanın Android kullanıcılarına da sunulması dikkat çekti.

Microsoft’un farklı platformlar için uygulama geliştireceğinin sinyalleri bir süre önce verilmişti. Microsoft’un yeni CEO’su Satya Nadella’nın da bu fikre sıcak baktığı biliniyor. Nadella, ekibine Windows Phone ortamı dışındaki ortamlar için uygulamalar geliştirme görevini vermişti. Söz konusu ortamlar ise iOS ve Android platformları olarak karşımıza çıkıyor.

Bu görevin son neticilerinden biri olarak Climatology ortaya çıktı. Söz konusu uygulama günümüz itibarıyla Google’ın uygulama mağazası Google Play üzerinden indirilebiliyor. Climatology uygulaması bizzat Microsoft Research ekibi tarafından geliştirildi.
Uygulama, adı itibarıyla ilk olarak günlük bir meteoroloji uygulaması zannediliyor. Climatology fakat esasında günlük hava tahminlerinin ötesinde bir hizmet sunuyor. Uygulama, esas itibarıyle dünyadaki iklim değişiklikleri ile ilgileniyor. Söz konusu uygulama, birincil olarak bu değişimleri gözler önüne sermeyi hedefliyor.

Climatology’de bölgelere ayrı ayrı odak yapılabiliyor. Uygulama sayesinde hedef alınan bölgedeki hava sıcaklık farklılaşmalarını görmeniz mümkün. Bu sayede iklim değişikliğinin de daha iyi farkına varmak mümkün. Sizin de ilginizi çeken bir konuysa değişikliğin boyutlarını Climatology sayesinde öğrenebilirsiniz. Ücretsiz olarak indirilebilen uygulamaya Google Play üzerinden indirebilirsiniz.

Microsoft’un farklı platformlar için yeni uygulamalar geliştirmeye devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Fakat Nadella’nın görevde bulunacağı süre dahilinde bu karardan vazgeçilmeyeceği düşünülüyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta