Küçük Boyutlu Yazıcı: "Mini mobile" Geliyor!

VoiceSearchgoogle

Günümüzde pek çok cihaz yerini giderek mobil teknolojilere bırakıyor. Hal böyle iken neden yazıcılar hala ilkel haliyle kalsın? Bu konu üzerine kafa yoran Zuta Labs adlı firma, yazıcıları daha pratik hale getirmeyi hedefliyor. Geleneksel yazıcı mobil hale getirildikten sonra, bu alandaki eksiklik te giderilmiş olacak.

Üzerinde çalışılan küçük boyutlardaki cihaz için düşünülen isim ise Mini Mobile imiş. Küçük boyutları ile taşınması kolay olan bu cihaz, kablosuz olarak akıllı aygıtlara ve bilgisayarlara da bağlanabiliyor. Büyük bir boşluğu dolduracak olan bu cihaz, yazıcı bulunmayan mekânlarda çalışanların veya seyahat halinde olanların vazgeçilmezi bir ürün olmaya hazırlanıyor. Cihazın çalışma prensibi ile alışık olduğumuzdan çok daha farklı. Geleneksel yazıcılarda yazıcının içine kağıt yerleştirilirken, bu yeni teknoloji ile ile ise yazıcı kağıdın üzerine bırakılıyor. Virgül ucunu andıran tarafı kâğıdın köşesine yerleştirildikten sonra yazma işlemi başlıyor ve A4 boyutlu bir kağıt için bu işlem yaklaşık olarak 40 saniye sürüyor. Daha sonra robotik yapıdaki bu cihazın hareket ederek kağıt üzerindeki işlemini bitirmesiyle yazdırma da tamamlanmış oluyor.

Tasarım olarak virgüle benzetilen bu cihaz, şu an için daha çok yeni. Dolayısıyla bu ilk sürümdeki kalibrasyonu yapmak ta kullanıcılara düşüyor. Bu yazıcı, beklendiği üzere şarj ile çalışıyor. USB kablo ile şarj edilebilen bu cihaz, kablosuz olarak yaklaşık olarak 1 saatlik bir kullanım vadediyor. Kartuşla çalışan Mini Mobile, şimdilik yalnızca siyah beyaz çıktı verebiliyor. Bu yazıcının yaklaşık bin sayfa çıktı verebileceği iddia ediliyor.

Bugünlerde Kickstarter üzerinden destek toplayan yazıcının hayata geçirileceğine ise kesin gözle bakılıyor. Kampanya başlayalı kısa süre olsa da hedeflenen miktara hızla yaklaşılıyor. Cihaza sahip olmak için ise ilk olarak desteğin toplanması gerekecek.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta