Kickstarter Saldırıya Uğradı!

VoiceSearchgoogle

Sanatcilar, film yapimcilari, muzisyenler, tasarimcilar, mucitler vs için fon toplayan bir platform olan Kickstarter adlı site 15 Şubat tarihinde büyük bir hacker saldırısına uğradı. CEO Yancey Strickler’in akşam saatlerinde yaptığı resmi açıklama ile bu saldırı doğrulandı.

Strickler’in açıklamasına göre saldırı ile birlikte bazı kullanıcıların kişisel bilgileri de çalındı. Üyelerin isimleri, e-mail adresleri, telefon numaraları ve şifreleri gibi bilgiler, hackerlar tarafından ele geçirildi. Fakat yapılan resmi açıklamaya göre hackerlar, kullanıcıların kredi kartı bilgilerine ise ulaşamadı.

Kickstarter, kısa zamanda hackerların sızdığı açıkları kapattı. Öte yandan tedbir için tüm üyelerin şifre değiştirmesi söylenildi. Şirket CEOsu Stickler, kendilerinden kaynaklanmayan bu durum yüzünden tüm kullanıcılardan özür dilediklerini de açıklamasına ekledi.

Popüler bağış platformu Kickstarter’in -resmi olmayan açıklamalara göre- bugüne kadar 100 bin projeye destek sağladığı söylenmekte. Hayata geçen proje sayısı ise yaklaşık 50 bin olan bu platformda 5 milyondan fazla da bağışçı var.

Geçtiğimiz saatlerde Kickstarter sitesinde bir sayfa tamamen yapılan saldırıya ayrılmış. Şirket CEO’su ve kurucularından Yancey Strickler’ın saldırı ile ilgili yaptığı açıklamaya burada da yer verilmiş. Yapılan açıklamalar kullanıcılar için yeterli görünmüyor. Üyeler, dünden beri site yetkililerine çok fazla soru yöneltmekte. Bunun için sitede saldırı ile ilgili açıklamaya yer verilen sayfada, Yancey Strickler’in açıklamasının hemen altında, gelen soruların önemli görülen bir kısmı cevapları ile birlikte yayınlandı.

Merak edilen konu ise bugünlerde kullanıcıların soruları ile boğuşan Kickstarter’ın, üyelerin güvenini tekrar kazanıp kazanamayacağı.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta