Kafayı Bulmayı Amaçlayan LIVR, Kullanıcılar ile Kafa Buldu!

VoiceSearchgoogle

Kısa süre önce duyurulan LIVR adlı sosyal ağ uygulaması sahte çıktı. Bu uygulamaya yalnızca alkollü iken girmenin mümkün olduğu iddia ediliyordu. Sadece alkollü iken girilebilen bir sosyal ağ olarak tanıtılan uygulama, iPhone’a bağlanan bir alkolmetre ile çalışıyor ve kullanıcı eğer belirlenen alkol düzeyinin üzerinde ise ancak o zaman bu uygulamaya giriş yapılabiliyordu.

Şimdilerde sahte olduğu anlaşılan uygulama, gerçekliği konusunda pek çok teknoloji temalı ciddi haber sitesini de kandırabilmişti. Profesyonel bir şekilde kurgulanan uygulama, büyük ilgi çekmeyi de başarmıştı. Yapılan kurguda hiçbir ayrıntıdan kaçınılmamış, uygulamaya yönelik basın bülteni, tanıtım videosu, web sitesi, Instagram ve Twitter hesapları bile hazırlanmıştı. Uygulamanın sahte olduğunu ortaya koyan delillerden biri de videoda LIVR’in geliştiricisi olarak tanıtılan Matt Mayer’in aslında bir komedyen olmasının ortaya çıkması oldu.

Uygulamanın tanıtımı yapılan detaylarında, yeterli alkol seviyesini tuttup uygulamaya giren kullanıcıların, eğlenceli ve yeni alt uygulamalara erişebileceği yer alıyordu. Alt uygulamalar ise uygulamayı kullanan diğer kişilerin konum bilgisini öğrenebilme, aynı alkol seviyesindeki bir kişinin rastgele aranması (Drunk Dial), barlardan özel teklifler gelmesi ve tek bir tuş ile uygulamada gerçekleştirilen etkinliklerin tamamının silinebilmesi olarak sıralanıyordu. Öte yandan Drunk Dial adı verilen uygulamanın, bu isimde bir patent altında kayıtlı olmadığı da açığa çıktı.

Tanıtım videosu Vimeo’da yüzbinler tarafından izlenen bu şakanın ardında kimin olduğu şu an için netlik kazanmış değil. Gerçek sanılması için bu kadar masraftan kaçınmayan kişilerin kim veya kimler olduğu merak konusu.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta