İsrafa Karşı ASMO Geliyor!

VoiceSearchgoogle

Telefonlar şarj edilirken çok fazla elektrik israfı yapıldığı bir süredir bilinen bir gerçek. Açıklanan verilere göre her yıl dünya genelinde 6,8 milyar telefon şarj edilirken iki nükleer santral enerjisi israf ediliyor.

ASMO adlı telefon şarj cihazı, bu durumu tersine çevireceğini iddia ediyor. Finlandiya kökenli ürün ASMO, bu büyük probleme kalıcı bir çözüm getiriyor. Problemin büyük olmasına karşın çözümün ise hayli basit olduğu ifade ediliyor.

ASMO, getirdiği yeniliklerle dünyada bir ilk olduğunu kanıtlıyor. Söz konusu cihazın üreticisi, standby konumunda güç harcamayan ilk telefon şarj cihazını ürettiğini iddia ediyor. ASMO, sıradan şarj cihazlarının aksine telefon kablodan çekilir çekilmez prizden enerji çekmeyi bırakıyor. Sıradan şarj cihazları ise telefonun cihazdan çekilmesine rağmen elektrik çekmeye devam ediyor. ASMO’ya telefonu tekrar bağladığınızda ise cihaz, elektik çekmeye yeniden başlıyor.

Bu basit şarj cihazının üretiminde bu kadar geç kalınmasının sebebi merak ediliyor. ASMO her ne kadar basit bir ürün olsa da israf edilen enerji göz önünde bulundurulduğunda cihazın gerekli ve önemli bir icat olduğu söylenebilir. Şarj cihazı hakkında gelen yorumlar da bu yönde. Elektrik tasarrufu sağlayan ASMO’nun devrim niteliğinde bir ürün olduğu dahi zikredilmekte.

Şu sıralar Kickstarter üzerinde fon toplayan şarj cihazı, hedeflenen rakama daha ulaşamadı. Kampanyanın bitmesine bir hafta var fakat ASMO’nun hala 45 bin dolar açığı bulunuyor. Enerji israf etmeden telefonunu şarj etmek isteyen kişiler ürüne hala destekte bulunabilir.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta