iPhone için QWERTY Klavye!

VoiceSearchgoogle

Günümüzde dokunmatik telefonların birçoğu dokunmatik hale geldi. Fakat bu teknolojiye alışamayan kullanıcılar da yok değil. Özellikle dokunmatik klavye ile yazı yazmak, bazı kullanıcılar için bir kabusa dönüşebiliyor.

Bir süre önce piyasaya çıkan bir ürün, dokunmatik telefonlara klavye konforu getirmişti. Typo Keyboard adı verilen ürün yedi ay kadar önce ortaya çıkmış ve iPhone 5 ve 5S kullanıcıları için büyük bir kullanım rahatlığı ortaya koymuştu.

Bu klavye, iki parçanın telefonun üzerinde birleştirilmesi ile kullanıma hazır hale geliyor. Ürün bu sayede büyük ölçüde BlackBerry 10'a da benzetilmişti. Bu benzerlik daha sonra tasarımcı Ryan Seacrest’in başını ağırttı. Zira benzerliğin farkına varan BlackBerry hiç zaman kaybetmeden Ryan Seacrest'e dava açmış ve bu davayı kazanmıştı.

Ryan Seacrest dava sonrası yeni bir klavye daha üretti. BlackBerry’ye benzerlik yüzünden daha önce mahkemelik olan Seacrest, yeni klavyesine Typo 2 adını verdi. Yapılan açıklamalar gösteriyor ki bu yeni ürün, ardılından çok ta farklı değil. Tasarımcının eski ürün üzerinde bazı değişiklikler yaptığı ve bu şekilde ürünü yeniden piyasaya sürdüğü iddia ediliyor.

Dokunmatik telefonuyla problemi olanların merakla beklediği ürün Typo 2’nin Eylül ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ön siparişe açılan ürünü şu an için siz de satın alabilirsiniz. Ürün için biçilen fiyat ise 99 dolar olarak ifade ediliyor. BlackBerry’nin Typo 2 karşısında nasıl bir tavır geliştireceği merak ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta