iPhone 6, Kuantum Teknolojisi ile Gelebilir

VoiceSearchgoogle

Bilindiği üzere Apple’ın yeni akıllı telefon modeli iPhone 6, bu yıl içerisinde piyasaya sürülecek. Ürün, piyasaya çıkmadan önce pek çok yeni söylenti çıkmaya devam ediyor. Haziran veya Eylül ayında çıkacağı konuşulan iPhone 6’nın, beraberinde bir takım önemli yeniliklerle gelmesi bekleniyor. Yeni cihaz ile önceki modellere göre boyutta da bir değişikliğe gidileceği tahmin ediliyor. Büyük ekran ile tanıdığımız iPhone, bu görünütüsünün dışına çıkabilir.

Apple’ın yeni amiral gemisi olmaya aday iPhone 6’da daha yeni teknolojiler kullanılması söz konusu. Basında, yeni iPhone ekranının öncekilerden daha da renkli olacağı yönünde haberler çıkmaya devam ediyor. Apple’ın patentini almış olduğu beş farklı teknolojiye atfen, bu cihazda yeni bir teknoloji kullanılacağı dillendiriliyor. Gelen yorumlar arasında iPhone 6’da kuantum nokta ekran teknolojisi kullanılmasının mümkün bir ihtimal olduğu yer alıyor. Öte yandan kuantum noktalı mobil ekran teknolojisini ilk kullanacak şirket inise Nanosys olduğu biliniyor. Bir süre önce şirket CEO’su Jason Hartlove, bu yeni teknolojili cihazları, bulunduğumuz yıl içerisinde piyasaya süreceklerini duyurmuştu.

Kuantum nokta ekran teknolojisi ile iletkenlerden nanokristaller üretiliyor. Bu teknoloji sayesinde hiçbir ürünün ulaşamayacağı türde canlı görüntü ve renk tonlaması elde ediliyor. Bunu da sunduğu özel ışık frekansları sayesinde gerçekleştiriyor.
Daha önce Kuantum noktalarının kullanımı denenmiş fakat cihazın kenarlarından sızan ışıkların önüne geçilememişti. Fakat Apple’ın aldığı yeni patentler ile bu sorunu da çözdüğü ifade ediliyor. Apple, çözünürlük dışında netlik ve kontrastta da çözümler üretmeyi hedefliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta