iOS’ta Gmail Açığı Devam Ediyor!

VoiceSearchgoogle

Bugünlerde ortalarda dolaşan bir haber, Gmail kullanıcılarını kaygılandırmaya yetti. Bir güvenlik firmasına dayandırılan habere göre, Gmail hesaplarını iOS üzerinden kullanan kişilerin verileri her an çalınabilir. İfade edildiğine göre saldırganlar, mevcut şifreleme protokollerini aşabiliyor.

Bu durumun ortaya çıkması ise Google’ın yeterli önlemleri almamasına bağlanıyor. Bahsedilene göre Google, şifretli iletişime sızmaya çalışan korsanları önlemek adına yeterli güvenlik önlemlerini almıyor. Bu da bazı durumlarda SSL/TLS şifreleme protokollerinin aşılmasına olanak tanıyor. Bu sayede bizim şifreli sandığımız iletişimi, internet korsanları kolaylıkla izleyip okuyabiliyor.

Bu güvenlik zaafının şu için yalnızca iOS sistemi üzerinden giren kullanıcıları etkilediği ifade ediliyor. Gmail’e Android’den giren kullanıcılar ise bu tehlikeyle karşı karşıya değil. Zira Google Android cihazlar için gerekli önlemi almış bulunuyor. iOS için bir önlemin alınmamış olması, güvenlik zafiyetinin temel nedeni olarak gösteriliyor. Bu aşamada iOS üzerinden Gmail’i kullanan kullanıcılar için tehdit devam ediyor. Gmail’e iOS’tan giren kullanıcıların yazışmaları, saldırganlar tarafından okunma riski taşıyor.

Keşfedilen açık, esasen daha önce ortaya çıkmıştı. Bu açık, 24 Şubat’ta farkedilmiş ve Google tarafından da kabullenilmişti. Fakat Google, o tarihten bu yana söz konusu problemi ortadan kaldırmak için gerekli olan adımları atmış değil. Android’de çözülen bu problemin iOS’ta neden hala çözülmediği merak ediliyor. Siz de iOS cihazlar üzerinden, kritik verilerinizi gönderip alma konusunda dikkatli olun. Zira riskin ne zaman ortadan kalkacağı şu aşamada tahmin edilemiyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta