iOS 8 Yayınlandı!

VoiceSearchgoogle

Peki, Apple’ın merakla beklenen yeni mobil işletim sistemi iOS 8 hakkında ne biliyoruz?

Yeni işletim sistemi iOS 8 gün yüzüne çıktı ve eminim herkes getirdiği yeni özellikleri merak ediyordur. O halde kısaca bu özelliklere bir değinelim. Apple'ın iOS sürümlerinde üzerine eğildiği fotoğraf uygulaması, uygulama bazlı en çok yeniliğin bulunduğu alan. Birçok seçenek üzerinden fotoğraf arşivinizde arama yapabiliyorsunuz. İstediğiniz resmi yer, zaman, saat bilgisine göre anında bulabilirsiniz. Üçüncü parti yazılım kullanmadan fotoğraflar üzerinde düzenlemeler yapabileceksiniz. Ekstradan uygulama kirliliği ortalıktan kaldırılmış. Fotoğrafların doğru pozlanması kalite üzerinde önemli bir etkiye sahip. Bu nedenle iOS 8'de fotoğraf çekmeden önce odaklama ayarının yanına bir de pozlama değeri eklenmiş.

Artık en çok beklenen özellik devreye giriyor ve sesli mesaj gönderebiliyorsunuz yeni sistem sayesinde. Ayrıca birden fazla video ve fotoğraf gönderebiliyorsunuz.  Yeni sürümdeki mesajlar uygulaması grup mesajlaşmayı da oldukça işlevsel hale getirmiş. Grup sohbeti başlatmak, grup sohbetlerine isim vermek, yazışmalarda konum paylaşmak gibi özellikler de mesajlar uygulaması ile mümkün. Bundan böyle mail seçenekleri çok daha çeşitli ve kullanışlı halde... Daha sonra okunmak üzere maillere bayrak eklemek, rezervasyonları takvime kolayca ekleme, düzenleme yaparken pinch to zoom ile alanın boyutlarını ayarlayabilme, taslak iletiden gelen kutusuna hızlı geçiş, telefon numaralarını kişilere ekleme gibi birçok yenilik mail uygulamasındaki yerini almış durumda.

iOS 8'de ön planda tutulan yeniliklerden biri de paylaşım. Apple aile içi paylaşım özelliği ile birlikte aynı evde kullanılan tüm Apple cihazların içeriklerini ortak kullanma olanağı sunuluyor. Tıpkı bilgisayardaki ağ paylaşımı gibi! Aile üyeleri tek kart üzerinden kendi cihazlarına uygulama indirebiliyor ve bir aile üyesinin satın aldığı uygulamayı diğeri de kendi cihazında kullanabiliyor. Böylece aynı uygulama için fazladan ödeme yapmaya gerek kalmıyor. Oldukça tasarruflu değil mi?

Sonuç olarak iOS 7 arayüz tasarımı olarak birçok Apple kullanıcısı gözünde devrim niteliğinde bir değişime imza atmıştı. iOS 8 ise tasarımdan ziyade ayrıntılara, detaylara odaklanmış ve son derece anlaşılır bir hale getirmiş yazılımı. Denemekten keyif alacaksınız.

HAKKINDA Emrah