iOS 8 ile Apple Haritalar Yenilenecek!

VoiceSearchgoogle

Yeni çıkan iddalara göre Apple, iOS 8 ile birlikte harita uygulamasında büyük bir değişikliğe gidecek. Apple Haritalar’da meydana gelecek yeniliklerin, toplu taşıma navigasyonu ve mekanlar için geliştirilen gerçekçi özellikleri içerdiği dillendiriliyor.

Bugünlerde ayrıntıları netleşmeye başlayan, yenilenmiş hali ile Apple Haritalar uygulaması, Google Haritalara karşı daha iddialı bir rakip olacak. Dolayısıyla Apple’ın haritalardaki zayıf yönlerini kapatması bekleniyor. Tasarımdan ziyade temel değişikliklere gidecek olan Apple Haritalar, harita etiketlerinde ve mekan önerilerinde daha etkin bir hale gelecek.

Apple Haritalar için duyurulan yenilikçi özelliklerden bir diğeri ise toplu taşıma için eklenecek olan yol tarifleri. Bu yenilik sayesinde kullanıcılara, diğer harita hizmetlerinde olmayan bir özellik sunulmuş olacak. Aslında sürücü ve yayalar için zaten var olan bu özelliğe artık tramvay, tren, metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçları da eklenmiş olacak. Yol tarifi özelliğinin ilk etapta ABD’de bulunan büyük şehirler için geliştirilmesi bekleniyor. Bu konu hakkında belirtilen diğer husus ise zamanla bu özelliğin kullanım alanının genişleyeceği…

Yapılan yenilemeler ile bundan böyle iPhone kullanıcıları, cihazlarının kamerasını çevirdikleri yönde bulunan merkanların görüntülerine de ulaşabilecek. Tasarımda da yeniliğe gidileceği ve bu sayede haritaların okunmasının şimdi olduğundan çok daha kolay olacağı söyleniyor.

Harita uygulamasındaki geliştirmeler, Apple’ın daha önce gizliden gizliye yapmış olduğu şirket satın almalarının da temel nedeni olarak görülmeye başlandı. Yeni harita hizmetinin önümüzdeki aylarda iPhone 6 ile birlikte geleceği tahmin ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta