Internet.org Ücretsiz İnternet Erişimi Sağlamayı Hedefliyor!

VoiceSearchgoogle

İnternet, modern hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri. Fakat buna rağmen büyük bir kitle de internet erişimine sahip değil. Hal böyle iken internetin küreselleştirici gücünden de söz edilemiyor. Bu aşamada internet bağlantısına sahip olmayanlar için bir çözüm üretiliyor. Internet.org, gelişmekte olan ülkelere internet hizmeti sağlamayı hedefliyor.

Bu site üzerinden pek çok web sitesi için ücretsiz veri sağlanması amaçlanıyor. Projenin arkasındaki isimlerden biri de sosyal medyanın bugünkü halini almasına öncülük eden, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg. Proje bir de amacını özetleyen güzel bir slogana sahip. “Her birimiz, her yerde, internete bağlı” sloganıyla yola çıkan proje ile birlikte Facebook, Google, Wikipedia ve daha fazla siteye ücretsiz erişim sağlanabilecek.

Bu hizmetten Android telefona sahip kullanıcılar da yararlanabilecek. Kullanıcılar Android cihazlarına Internet.org uygulaması yükledikten sonra bu hizmetten yararlanabilecek. Facebook’un önderliğinde yürütülen proje Internet.org ilk olarak Zambiya’da hizmet vermeye başladı. Halihazırda Zambiya’da kullanım ağını genişletmek için çalışmalara devam ediliyor.

Internet.org’un, internet sağlayıcısı Airtel ile ortak çalıştığı biliniyor. Başlangıç noktası olarak Zambiya’yı belirleyen geliştiriciler, GSM operatörü Airtel ile belirli siteleri ücretsiz erişime açtılar. Bu projedeki amacın henüz internet bağlantısı olmayan dünyanın üçte ikisine internet erişimi sunmak olduğu ifade ediliyor. Proje, yalnızca internet erişiminde sıkıntılar yaşayan gelişmekte olan ülkelere mi hizmet sağlayacak merak ediliyor. Bir diğer merak konusu ise Internet.org’un bu üçte ikinin bağlantı sorunlarını tümünden giderip gidermeyeceği…

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta