İnternet Korsanları Dailymotion’ı Hackledi!

VoiceSearchgoogle

2005 yılından bu yana yayın hayatına devam eden popüler video paylaşım sitesi Dailymotion, internet korsanları tarafından hacklendi! Gelen açıklamalara göre her şey, hackerların siteye zararlı bir kod yüklemesiyle başladı.

Bu zararlı kodun, kullanıcıların sistemini de etkilediği ortaya çıktı. Araştırmacılara göre bu kod, ziyaretçileri ilk olarak Sweet Orange Exploit Kit'i yükleyen bir siteye yönlendiriyor. Symantec tarafınca tespit edilene göre bu kod, bir iframe içerisine yerleştirilmiş. Söz konusu saldırıların Flash Player, Internet Explorer ve Java’nın açıklarından yararlanılarak gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

Açıkları başarıyla kullanan Sweet Orange’ın, daha önce kapatılan bazı açıklardan da sızmaya çalıştığı kayedediliyor. Araştırmacılara göre söz konusu kit, kıskacına aldığı kullanıcıların bilgisayarına Trojan.Adclicker'ı indiriyor. Kullanıcılar Trojan yüzünden, tıklama başına ödemede bulunan web reklamlarına maruz kalıyor. İşte bu ödemeler, saldırganlara gelir sağlıyor.

Pek çok kullanıcıyı etkileyen zararlı kod, şu an Dailymotion’dan kaldırılmış bulunuyor. Söz konusu saldırı ne kadar sürdü ve bundan kaç ziyaretçiyi etkiledi; bu sorular şu an için kesin bir cevap bulabilmiş değil. Fakat bilinen o ki Dailymotion, zararlı kod etkisinde kaldığı süre boyunca ziyaretçilerine tam anlamıyla virus saçtı.

Bir diğer merak edilen konu ise saldırının ne yolla gerçekleştiği... Saldırı, üçüncü parti bir reklam sağlayıcısından ya da doğrudan web sitesinin hacklenmesi sonucu gerçekleşmiş olabilir. Merkların giderilmesi için konu ile ilgili olarak Dailymotion’dan tatmin edici bir açıklama yapılması bekleniyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta