InAir ile Her Şey için Tek Bir Ekran!

VoiceSearchgoogle

İçeriğe göre zenginleşen görüntü teknolojisi evlerimize geliyor. Kickstarter kampanyası büyük ilgi gören cihaz, akıllı telefon, televizyon ve bilgisayarı tek bir ekranda birleştiriyor.

InAir adı verilen bu cihaz, sunduğu ortak görüntüleme deneyimi ile söz konusu ortamları tek bir ekranda bir araya getiriyor. Bu ürün, bir bakıma televizyon izlerken telefon ile internete de giren kişilerin ihtiyacından yola çıkılarak üretildi. InAir, işte tüm bu ortamları tek ekranda topladı. Cihazın kurulumu ise televizyon ve TV kutusunu arasına takılarak yapılıyor. Tak ve çalıştır mantığı ile çalışan cihaz, internet erişimini Wi-Fi bağlantısı üzerinden sağlıyor.

InAir’in kurulumu yapıldıktan sonra TV’de seyredilen yayın hakkında cihaz, internet üzerinde arama yapıyor. Bulunan ilgili içerikler, katmanlar halinde ekranda kaymaya başlıyor. Bir yandan TV izleyip diğer yandan yayın ile ilgili içeriklere erişim sağlayan kullanıcı, bu sayede ortak görüntüleme deneyimi yaşamış oluyor.

Örnek vermek gerekirse, izlenen dizideki oyuncuların kimler olduğu üç boyutlu yan çubuğa gidilerek sunulan ayrıntılı bilgilerden öğrenilebiliyor. Bu yan çubuktan dizinin IMDB derecelendirmesi, Wikipedia makalesi ya da dizi ile ilgili sosyal ağlardaki paylaşımlar gözlemlenebiliyor. InAir’in sunduğu bir diğer imkan ise hava durumu, haberler ve maç sonuçları gibi içerikleri TV ekranında izlenen içeriğin yanında vermesi olmuş.

İki boyutlu ve üç boyutlu ekranlarda çalışabilen InAir teknolojisinin sunduğu katmanlar, tablet, akıllı telefon veya akıllı saat ile kontrol edilebiliyor. Karışık gibi görünen katmanlar arası geçişler ise farklı yöntemler ile kolayca yapılabiliyor. Öğeler arası gezinmede kullanılan yöntemler arasında: mobil cihazlar üzerinden kontrol, Kinect üzerinden kontrol ve Leap Motion üzerinden Kontrol yer alıyor.

InAir teknolojisi, Kickstarter kampanyası ile gerekli olan desteği buldu. Böylelikle yalnızca filmlerden aşina olduğumuz bir teknoloji daha gerçek oluyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta