IBM, Google'dan 400 Kat Daha Hızlı!

VoiceSearchgoogle

Dünyanın en fazla patent alan ve en büyük bilişim teknolojisi şirketlerinden olan IBM, yüksek hızda internet bağlantısına olanak tanıyan yonga ürettiğini duyurdu. Üretilen yeni teknoloji, internet bağlantısını hızın ötesine taşıma iddiasında.

İsviçredeki IBM araştırmacılarının prototipini ürettiği analogdan dijitale dönüştürücü bu yonga, 400 gigabitlik internet bağlantı hızı sunuyor. Bu demek oluyor ki üretilen çip, Google Fiber’den 400 kez ve ABD’deki ortalama bir internet bağlantısından ise 5,000 kez fazla hıza sahip. Teknoloji yazarlarınca Google Fiber’in hızı spor arabaya benzetilirken, IBM’in ürettiği bu teknoloji ise diğerine nispeten bir savaş jetinin hızına benzetiliyor.

Bu hızda bir bağlantı ile 2 saat uzunlukta, yüksek HD kalitesine sahip 4K bir film yalnızca saniyeler içinde indirilebilir. Kısacası bu akıl almaz bir hız.

Fakat bu çipin üretim amacı kısa sürede film indirebilmek vb. gibi ihtiyaçlar değil. Zira ev veya iş yerlerinde kullanıma sunulmayacak. Bilimsel çalışmalarda kullanılması amaçlanan bu çip, internetin ana hatlarını oluşturan data merkezlerinde kullanılacak. Özetle dünya çaplı bilimsel çalışmalar esnasında kullanımı ve yüksek hızda iletişim ve veri paylaşımı yapılması hedeflenmekte.

Fakat IBM’in ulaştığı bu hızdan daha yükseği de var. İnanılması güç olsa da 400 gigabitlik internet hızı, dünyanın görüp geçirdiği en yüksek bağlantı hızı değil. Bu yüzden IBM araştırmacıları İngiltere’ye gidiyor. Zira Ocak ayında çıkan haberlere göre İngiltere’de 1,4 Terabit erişim hızına ulaşıldığı duyurulmuştu.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta