Hipstamatic’in Geliştiricisi, Cinamatic Adlı Video Uygulamasını Üretti!

VoiceSearchgoogle

Fotoğraf tutkunlarının yakından tanıdığı Hipstamatic, sunduğu özelliklerle iPhone’un gözde uygulamalarından biri. Hatırlanacağı üzere Instagram’dan önce ortaya çıkan ve kare formatlı fotoğraflar ortaya çıkaran bu uygulama, bellirli fakat sadık bir iOS kitlesine hitap ediyor.

Kendisini bu küçük kitleyle sınırlandırmak istemeyen geliştirici şirket, yeni hedef ve adımlar peşinde. Şirket, şimdi de geliştirilmesi yaklaşık olarak üç yılı bulan Cinamatic adlı uygulama ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Söz konusu Cinamatic adlı uygulama, şu günlerde App Store üzerinden indirilebiliyor. Cinamatic, Hipstamatic’in fotoğraflara getirdiği yeniliği videolara getiriyor. Bunu videolara, farklı filtre ve algoritmalar ile gerçekleştiren uygulama, iTunes üzerinden 4,29 TL’ye edinilebiliyor.

Cinamatic, kare formatlı videolar çekmeye yarayan bir uygulama. Üç saniyeden on beş saniyeye kadar uzunlukta videolar çekebilen uygulamada seçilen filtreler bu aşamadan sonra uygulanabiliyor. Facebook, Instagram ve Vine gibi sosyal platformlar üzerinden paylaşılabilen bu videolar; efektli klipler, sonradan düzenleme ya da saklanabilme imkânı da barındırıyor.

Hipstamatic’in kurucusu Lucas Buick’in ifade ettiğine göre, Cinamatic’te bulunan görüntü işletme motorunu geliştirmek üç yıl sürmüş. Patentli bir teknoloji sunduklarını da ekleyen Buick, her klibin farklı birer efektle değiştirildiğini de ifade etmekte. Kısacası uygulama sayesinde, aynı filtre kullanılsa bile, farklı videolarda farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Ugulama, birbirini tekrar eden Instagram ve benzer uygulamaların filtrelerinden oldukça farklı bir performans ortaya koyuyor. Cinamatic, sunduğu orijinal filtrelerle, uygulama içi satın almaya da imkân tanımakta. İşte tüm bunlar, bu alandaki ücretsiz uygulamalara rağmen Cinamatic’in tercih sebeplerinden.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta