Her Cihaz için Tek Bir Windows!

VoiceSearchgoogle

Windows işletim sisteminin akıbetı her dönem merak edilen bir konu. Son olarak Microsoft’un CEO’su Satya Nadella da bu konu üzerine bir beyanda bulundu. Kısa süre önce Windows için düzenlenen konferansta işletim sisteminin gelecekteki durumu üzerine konuşmalar yapıldı. Konfreransta söz alan Nadella, merak edilen hususlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmaların genelinden anlaşıldığı kadarıyla tüm Windows sürümlerinin tek bir işletim sistemi altında toplanması hedefleniyor.

Windows, şu ana kadar farklı ekran boyutları için işletim sistemlerinde değişikliklere gidiyordu. Fakat bundan sonra farklı cihazlara eşit oranda ağırlık verilecek. Akıllı telefon, tablet ve laptoplara eşit davranma kararının yanı sıra bir de birleştirme kararı alındı. Bu karara göre üç farklı işletim sistemi, her ekran boyutu için aynı yapı ve tasarımla gelecek. Nadella’nın açıklamalarına göre mağaza uygulamaları ve geliştiricilerin hizmetine sunulan platformlar da tek bünyede toplanacak. Tek çatı altında birleştirme kararının arkasında kullanıcılara daha uyumlu ve işlevsel deneyimler sağlama amacı yatıyor.

Microsoft, arayüz geliştirme konusunda daha önce de bir adım atmış, yeni nesil işletim sisteminin arayüzüne son halini verene kadar büyük çaba sarfetmişti. Hatırlanacağı üzere yeni arayüz ilk olarak Metro ismiyle anılmıştı. Windows, yeni arayüzüyle her ne kadar eleştirilerin odağına yerleşse de zamanla kabul gördü. Microsoft, bu yeni ve son adım ile ne tür bir tepki alacak merak ediliyor. Bu adımın Windows’un akıbetini nasıl etkileyeceğini ise ilerleyen dönemlerde görebileceğiz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta