Hayatımıza Girecek Teknolojik Gelişmeler

VoiceSearchgoogle

2019 yılında özellikle son yıllarda epey ilerleme kat edilen uzay teknolojileri ve yapay zekâ ürünlerini göreceğiz. Özellikle yapay zekâ tarafından kontrol edilen araçlar, bunun yanı sıra yapay zekâ tarafından oluşturulan yazımlar oldukça çeşitli sektörlerde hizmete girecek. Bu anlamda gelişen teknolojiler ile hayatımız teknolojik açıdan oldukça farklı bir boyut kazanacak. Özellikle yapay zekâlar üzerinde yapılan incelemeler insan yaşamı için ilerlemeler gösterse de bazı tehlikelerin habercisi boyutunu kazanıyor. Savaşların bile teknolojik cihazlar üzerinden yapılması ve yapay zekâların kullanılması insanüstü bir gösteri sağlıyor. Son 50 yıl içerisinde yapay zekalar tarafından üretilen robotların birçok kişiyi işsiz bırakacağını ön görülüyor. Sistematik olarak kodlama şeklinde ilerleyerek savaş cihazı olarak kullanılabiliyor. Bir diğer tehlikesi ile siber saldırılar ile yapılan hamleler oluyor. Ülkelerin bu anlamda saldırıları önleyen çalışanları olsa da devamlı olarak bu saldırılara önlem olarak farklı yazılımlar tasarlamak durumunda kalıyorlar. Son yılların teknolojik gelişmeleri arasında insanlığa en çok faydası olan iletişim anlamında yapılan gelişimler oluyor.

Dünyanın neresinde olursanız olun internet üzerinden istediğiniz kişiye ulaşabiliyor, görüntülü konuşma sağlayabiliyorsunuz. Beyaz eşya konusunda da sağlanan tasarımlar ve gelişmeler günlük yaşantımızı oldukça kolaylaştırıyor. Bundan birkaç yıl öncesine kadar insan emeğiyle sağlanan aletler şuan bir tuşla istediğiniz her şeyi yapar hale geliyor. Özellikle araç teknolojisi oldukça hızla gelişiyor. Yakın bir gelecekte hepimizin çocukluğunda özendiği Jetgiller çizgi film serisinde gördüğümüz uçan arabalar hepimizin sahip olacağı derecede yakın olacak. Sağlık sektöründen de bazı gelişmelere değinmek istersek protez olarak yapılan uzuvlar yerine şuan son derece ilerleme kaydeden yapay organlar ile birçok organ yetmezliği ya da değişimi konusunda oldukça fayda sağlayacak. İletişim anlamında karşımıza çıkacak en büyük gelişme projeksiyon tekniği ile insanların bulundukları yerden farklı bir yere geçiş yapması için geliştirilen projeler oluyor. Bu teknik ile örneğin biriyle görüntü konuşma yaparken karşısında yansımanız 3 boyutlu bir şekilde görüntülenecek. Son dönemde üzerinde çalışılan bir diğer yeni teknoloji ise tercüman yapan kulaklıklar oluyor. Böylelikle dil öğrenme konusu oldukça hızlı sonuç bulacak.

HAKKINDA Admin

Teknoloji dünyasını hep yakından takip eden biri olarak içindeki bu merakı site açarak dindirmeye çalışan, yenilikleri ilk önce size duyurmak için çabalayan bir Türk vatandaşıdır.