Günümüzün Yaygın Hastalığı Teknoloji Bağımlığı Nedir?

VoiceSearchgoogle

Teknoloji bağımlılığı olarak adlandırılan bu durum kişilerin telefon, bilgisayar, oyun konsolları gibi teknolojik cihazların aşırı ve kontrolsüzce kullanımı sonucunda oluşan bağımlılığı kapsıyor. Araştırmalara göre bilim adamları teknolojinin bağımlılık yapmadığı noktasında hem fikir, bağımlılığın kişiler tarafından oluşturulduğu sonucuna varılıyor.

Özellikle çocuk ve gençlerde görülen bu bağımlılık çeşidi zamanla çocukları sosyal hayattan koparak sadece sanal yaşamlara hapsedebiliyor. Bu bağımlılıkta o yaş grubu gençlerin gelişimine engel teşkil ediyor. Devamlı olarak bilgisayar başında vakit geçirebiliyor, sosyal medya ya da oyun bağımlısı haline geldiklerinde ise akıllı telefonları ellerinden düşürmüyorlar. Okul dönemindeki birçok çocuk için tehdit olarak görülen bu durum yetişkinlerinde başına gelebiliyor. İşlerinden kalan vakitte ve geri kalan boş vakitlerinde devamlı olarak telefon ya da bilgisayar başında bir hayatı tercih ediyorlar. Özellikle son zamanlarda sosyal ağların gelişmesi ile teknoloji bağımlısı insanlar birçok sahte hesap açarak ya da hayatlarını olmadık şekilde lüks ve zengin göstererek farklı bir sorunun daha kapısını açıyor. İnsanlık için oldukça tehlike arz eden bu durum kişilerin teknolojiyi ve teknolojik ürünleri uygun ve yerinde kullanmasıyla sonuç bulacaktır.

Teknolojinin ve sanal dünyanın bağımlı derecede fazlasıyla kullanımı sosyal hayatınıza, okul ve iş hayatınıza oldukça zarar verebilir. Bunun önüne geçebilmek adına teknolojiyi olduğu kadar az kullanarak bu bağımlılıktan kurtulmaya başlayabilirsiniz.

HAKKINDA Admin

Teknoloji dünyasını hep yakından takip eden biri olarak içindeki bu merakı site açarak dindirmeye çalışan, yenilikleri ilk önce size duyurmak için çabalayan bir Türk vatandaşıdır.