Güneş Enerjili Akıllı Banklar Geliyor!

VoiceSearchgoogle

Boston, çevreci bir teknolojiye merhaba diyor. Şehrin sakinleri bundan böyle parklarda dinlenirken telefonlarını şarj etmeye imkan bulacak. Bu hizmet, Soofa adlı güneş enerjili banklar aracılığıyla sunuluyor. Aynı banklar yalnızca telefon şarj etmekle sınırlı kalmıyor, hava sıcaklığı ve kirlilik ve gürültü seviyeleri ile ilgili bazı bilgiler de sağlıyor.

Bu projenin temelleri ilk olarak 2013 yılında atılmıştı ve bunu takiben pilot uygulamaya geçilmişti. Soofa adlı bu bankların üzerinde güneş paneli ve aynı anda iki telefonu şarj etmeye olanak tanıyan iki adet USB girişi yer alıyor. Şarj işlemi için gerekli olan telefon kablosu ise Soofa’da yer almamakta. Bunu, kullanıcıların temin etmesi gerekiyor.

Konuyla ilgili olarak Soofa’yı tasarlayan ekipten bir isim olan Sandra Richter, bir takım açıklamalarda bulundu. Richter, Soofa adlı bu akıllı bankları, geleceğin akıllı şehir tasarımı için atılan ilk adımlardan biri olarak değerlendiriyor. Her bir güneş enerjili bank, yaklaşık olarak 3 bin dolara mal oluyor. Daha ilk aşamalarda olan bu bankların ilerleyen dönemlerde daha da akıllanması bekleniyor. Planlanan o ki bu banklar ilerki dönemde kablo gereksinimi duymayacak ve tamamen kablosuz olarak şarj etmeye olanak tanıyacak.

Soofa, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Verizon operatörü tarafından ortaklaşa yürütülen bir proje. Önümüzdeki haftadan itibaren Boston sakinlerinin kullanımına açılacak olan bu bankların dünyanın geri kalanında kullanılıp kullanılmayacağı ise hala belirsizliğini koruyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta