Grafen, Hoparlör için de bir Mucize!

VoiceSearchgoogle

Mucize allotrop “grafen” bir teknolojiye daha hayat veriyor. Yapılan yeni bir araştırmaya göre grafen kullanılarak üretilmiş bir hoparlör, standart hoparlör diyaflamlarından çok daha iyi bir performans sunuyor.

Bilindiği üzere ses oluşumu için hoparlördeki membranın titreşmesi gerekmekte. Bu aşamada önemli olan şey ise ses oluşumunu sağlayabilecek esneklikte bir membrana ve bu titreşimleri kontrol altına alabilecek bir sürücüye sahip olmak. Grafen, elastikiyeti sayesinde membrandan çok daha iletken. Hoparlör kalitesini artıran grafen, hafif ve güçlü olma özelliğiyle tercih sebebi. Yapılan deneylerde de membran yerine grafenin kullanılması olumlu sonuçlar vermiş.

En önemli özelliği iletkenlik olan grafenin performans olarak halihazırda kullanılanlardan daha iyi olduğu gözlemlenmekte. Yüksek frekanslarda iyi performans sunabildiği gözlemlenen grafen, her perdeden sesi daha yakın kalitede üretmeye olanak tanıyor. Bu bakımdan belki de yakın gelecekte grafen ile üretilmiş hoparlörler, günümüzde kullanılanları büyük ölçüde rafa kaldıracak.

California Üniversitesi’nde yapılan araştırma deneyinde grafen, Sennheiser MX 400 kulaklık ile karşılaştırılmış. Bu kulaklığın piyasanın en güçlü ve kalitelisi olmadığı bilinse de araştırmacıların grafene olan güveninin tam olduğu biliniyor. Öyle ki araştırmacılar tarafından grafenin, daha büyük ölçekli üretimi halinde, büyük diyaframlı hoparlörlerde de kullanıma müsait olduğu iddia ediliyor. İlerleyen günlerde grafen hakkında bilinmeyen yeni özelliklerin ortaya çıkması ve çok daha farklı ürünlerde yenilikçi teknolojilere kapılar açması bekleniyor. Şu günlerde mucizevi olarak tanımlanan grafenin ne gibi yenilikler sunacağı merak konusu.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta