Görme Engellilere Özel Kol Saati Bradley Geliyor!

VoiceSearchgoogle

Günlük yaşamda pek çok şey engeliler düşünülmeden tasarlanıyor. Son yıllarda ise firmalar engellilerin de memnuniyetini gözetmeye başladı. Bu amaçla her geçen gün yeni ürünler piyasaya sürülüyor. Bunlardan biri de görme engellilere özel olarak üretilen kol saati. Görme engelliler için üretilen bu yeni kol saatinin ismi ise Bradley Snyder. Saate verilen bu isim, görme yetisini kaybettikten sonra olimpiyatlarda iki altın madalya kazanan yüzücüden geliyor.

Bu kol satinin tasarımı, alıştığımız saatlerden çok farklı. Üzerinde akrep veya yelkovan bulunmayan titanyum saat, sert hatlara sahip. Saatin ortasında çember şeklinde bir oyuk yer alıyor ve bu çemberin içinde ise bir bilye bulunuyor. Bu ilk bilye dakikaları bildiriyor, yani yelkovan işlevi görmekte. İkinci bilye ise saatin dış tarafında yer alıyor bu da saatleri işaret ederken akrep işlevini karşılıyor.

Görme engelliler için piyasada hâlihazırda bulunan saatlerden pratiklik ve tasarım bakımından üstün olan “Bradley Snyder”ın tasarımcısı Hyungsoo Kim. Saatin kaç olduğunu ses ile bildiren modeller, kullanıcı ve çevre için çoğu zaman rahatsız edici olarak görülmüş. Titreşimli saatler ise farketmek için normalin üzerinde bir hassasiyet yetisine sahip olmayı gerektiriyor. Tasarımcıya ilham veren olay ise görme engelli bir arkadaşının, ona saatin kaç olduğunu sorması olmuş.

Bu proje, sunduğu pratiklik sayesinde Kickstarter’da yoğun bir ilgi ile karşılaştı. İlk olarak Mayıs ayında ABD’de satışa sunulması beklenen kol saati, daha sonra Avrupa pazarında tüketiciyle buluşacak.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta