Gorilla Glass Teknolojisi Gelişimini Sürdürüyor!

VoiceSearchgoogle

Corning International, akıllı telefonlarda kullanılan Gorilla Glass’ın üreticisi olarak biliniyor. Şirket son olarak şeffaf sensörleri cama entegre etmeyi başardı. Polytechnique Montreal‘deki araştırmacılarla beraber yürütülen bu proje sayesinde akıllı telefonlardaki cam, nabız ve vücut sıcaklığı gibi ölçümler yapabilecek.

Bu teknolojinin teknik ayrıntıları da belli oldu. Ekip, Gorilla Glass’ın üzerine lazerle foton yolları açmış ve bu sayede fotonların hareket edebileceği tüneller elde edilmiş. Işığın temel birimi fotonlar, bu tünellerden gelip giderek geçebiliyor.

Araştırmacılar, bu teknoloji sonrasında sıcaklık ölçümü yapabilen bir cam yüzeyi de üretmiş. Cam ile temaş eden her hangi bir şeyin sıcaklığını ölçmek bu teknoloji sayesinde mümkün. Söz konusu teknoloji, sıcaklığın artmasına bağlı olarak camın genişlemesi prensibine dayanıyor. Cam genişlemesi sonucunda ise tüneller uzalıp kısalmakta. Bunun yanı sıra güvenlik üzerine de çalışmalar yapılmış. Geliştirilen sistem ile akıllı telefon kullanıcısının kimliği doğrulanabiliyor. Söz konusu doğrulama sistemi de cama temas ile çalışıyor. Bu sistemin, bankacılık işlemlerinde işe yaraması bekleniyor.

Bu çalışma, alanında pek çok ilklere de imza attı. Daha önce foton tünelleri ile ilgili bir takım çalışmalar yapılmış fakat bu manada bir gelişme yakalanamamış. Söz konusu çalışma, foton tünellerinin bir cam üzerinde kullanıldığı ilk çalışma olarak kayıtla geçti. Bu teknoloji sayesinde tek bir cama katmanlı olarakbir çok sensör entegre edilebiliyor.

Geliştirilen bu teknolojinin ilerde birçok alanda kullanılması bekleniyor. Bu alanlar arasında cam yüzeyli masalarda, pencerelerde, mobil ve hatta biyomedikal cihazlarda kullanım bekleniyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta