Google'ın Ara Projesi Ne Durumda?

VoiceSearchgoogle

Google’in yenilikçi akıllı telefon projesi Ara’dan yeni haberler gelmeye devam ediyor. Çalışmalarına hız kesmeden devam eden Google son olarak, projede şu ana kadar gelinen durum ile ilgili bir video yayınladı. Bu yeni yayınlanan video, modüler akıllı telefon projesi Ara’nın bir takım ayrıntılarını da gözler önüne seriyor.

Akıllı telefonun, prototip parça ve ekipmanların imal edimiş olduğu görüntülenen videoda, projedeki farklı gruplarının çalışmalarından da örnekler verilmiş. Üç farklı boyut üzerine çalışmalarını sürdüren ekibin çalışmalarından birinin dokuz adet modülden oluşan bir phablet olduğu öğrenildi. Videodan anladığımız kadarıyla birbirinden renkli, yenilikçi tasarımlar, kullanıcıyla buluşmaya hazırlanıyor. Bu modüler telefonun bazı parçalarının, son dönemde popüler olan 3D yazıcı teknolojisi ile üretilmesi hedefleniyor. Bu konuda proje partnerlerinden olan 3D Systems ekibinin çalışmalarda kat ettiği yol da bu son yayınlanan videoda görüntülendi.

Ara projesinin üretimindeki her aşama şu ana kadar halka açık olarak yürütüldü. Bu yönüyle belki de tüm zamanların en şeffaf yürütülen projesi ile karşı karşıyayız. Herkesin bildiği gibi firmalar, üretim aşamasında bulunan ürünlerini, çoğu zaman sır gibi saklamayı tercih ediyor.

Yine videodan öğrenilen bir başka husus ise; modüler akıllı telefon projesi Ara’da, kullanıcıların kişisel telefon bileşenlerini oluşturabilmesini sağlayabilecek bir yazılım üzerine çalışılıyor. Çalışmaların hızla devam ettiği Ara projesinde, yayınlanan video nedeniyle beklentilerin çıtasınının daha da yükseldiği konuşuluyor. Her ne kadar her aşaması paylaşılsa da Ara projesinin ulaşacağı son hal, merak uyandırmaya devam ediyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta