Google'ın Modüler Akıllı Telefon Projesi: "Ara"

VoiceSearchgoogle

Bir Google şirketi olarak yoluna devam eden Motorola, geçtiğimiz sonbaharda açık kaynaklı bir telefon üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Üretilecek bu modüler akıllı telefondan “Ara Projesi” olarak bahsediliyor.

Motorola, proje süresince el değiştirmiş olsa da Google’ın destekleri ile 2015 yılı içinde bu telefonu satışa sunmayı hedefliyor. Prototipinden de anlaşılacağı üzere projede büyük bir ilerleme kaydedilmiş. Projenin başında bulunan isim, Paul Eremenko’nun açıklamaları da bu yönde.

Bu yeni telefon, Lego benzeri tasarımı ile kullanıcının istediği şekilde kişiselleştirilebiliyor. Telefon, aynı lego gibi bir takım belirli parçalardan oluşuyor. Bu parçalar cihaza, ihtiyaca göre farklı şekillerde monte edilebiliyor. Örnek verecek olursak, pil gücünü yükseltmek için işlem gücü düşürülerek pil ünitesi büyütülebiliyor. Prototiplerden anlaşıldığı kadarı ile kamera çözünürlüğünü arttırmak için de daha yüksek bir kamera modülü cihaza monte edilebiliyor.

Google bu yeni proje hakkında bir açıklama yaptı. Yenilikçi teknolojiler sunmaya hız kesmeden devam eden şirket, “Ara" adı verilen bu akıllı telefona özel bir geliştirici etkinliği düzenlemeyi planlıyor. Kesinlik kazanmamakla birlikte 2014 içerisinde düzenlenmesi beklenen etkinlikte telefonun geliştiricilere özel bir sürümü hazır bulunacak. Etkinkikte Ara, geliştiricilere tanıtılacak ve cihaz için yeni modüller geliştirmeleri istenecek.

Google tarafından piyasaya, ekran ve Wi-Fi ünitesine sahip iskelet bir telefon sunulacak. Telefon, bu haliyle yaklaşık 50 dolara satılacak. Bununla beraber, ana iskeletin yanı sıra geliştirilen modüller de mağazalarda satışa hazır bulunacak. Kullanıcıların dilediği modülleri satın alıp ekleyeceği telefonun satış fiyatı bu yüzden değişkenlik göstermekte.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta