Google'dan Yeni Bir Akıllı Telefon Projesi: "Tango"

VoiceSearchgoogle

Google, “Tango” adını verdiği yeni akıllı telefon ile içinde bulunduğumuz çevrenin üç boyutlu haritasının çıkarılmasını öngörüyor.

Kullanıcının etrafını haritalandıracak bu yeni teknolojiyi Google’ın Gelişmiş Teknoloji ve Projeler Grubu ATAP geliştirdi. Projenin ve ATAP’ın başındaki isim ise Johnny Lee. "Tango", teknoloji çevrelerince kısmen üç boyutlu görüşe sahip Microsoft Kinect’e benzetildi. Fakat farklı olarak 3 boyutlu bilgisayar görüşü, bu proje ile akıllı telefonlara taşınmış oldu.

Şimdilik yalnızca prototipi üretilen bu akıllı telefon, sensörleri sayesinde mekan tarayabiliyor ve buna ek olarak iç mekan navigasyonuna da imkan tanıyor.

Gelişmiş tarama özelliği sayesinde cihaz, ihtiyaç duyulan eşyaların nerede olduğunu saptayabiliyor. Tüm bunların yanı sıra bu teknoloji, iç mimaride de büyük bir pratiklik getirecek. Cihaz, bir iç mekanın, örneğin bir evin tüm ölçülerini fiziksel hiçbir uğraşa gerek kalmadan çıkarabiliyor.

ATAP’ın ürettiği bu prototipin özellikleri arasında 5 inç ekran boyutu ve Android işletim sistemi de yer alıyor. İçinde bulunulan çevrenin 3D modeli ise cihazın üzerindeki hareket sensörlü kamera ve derinlik sensörü aracılığı ile elde ediliyor.

Google, pek çok şirket ve üniversitenin de projeye katkısı ile şimdiye kadar 200 adet prototip geliştirdi. Bir sonraki adım olarak Google, bu prototipleri, projede yer almak isteyecek geliştiricilere dağıtmayı hedefliyor.

Yapılan açıklamalara göre projede, insanlarda mevcut olan mekan ve hareket algısının akıllı telefonlara kazandırılması gibi bir temel amacın yanı sıra; görme engellilere navigasyon hizmeti sunmak ta hedefleniyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta