Google, Word Lens'i Satın Aldı!

VoiceSearchgoogle

Google, beğenilen Quest Visual uygulaması Word Lens’i satın aldı. Google’ın satın alma sonrası ilk icraatı ise görsel çevirmen uygulaması Word Lens’i ücretsiz kulanıma açmak oldu. Böylelikle beğenilen uygulama Word Lens, bundan sonra daha geniş kitlelere hitap edecek.

Word Lens adlı uygulamanın başlıca işlevi, tabelalarda yer alan yazıları anında çevirip akıllı telefon ekranında göstermek olarak biliniyor. Google’a geçmeden önce de tanınan uygulama, gerçek zamanlı çevirme hizmeti ile akıllı telefon kullanıcıları tarafından beğeni topluyordu.

Şu an için Türkçe desteği olmayan uygulama; Almanca, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce ve Rusça dilleri arasında çeviri imkanı tanıyor. Uygulama, akıllı telefon kamerası, okunmak istenen tabelaya doğrultularak kullanılıyor. Üstelik kullanıcının, yabancı olduğu dillerdeki tabelaları çevirebildiği bu uygulama, internet bağlantısına da gerek duymuyor.

Çıkış yaptığı 2010’dan bu yana çok iyi bir şekilde çalışan Word Lens uygulaması, en az kullanıcılar kadar Google tarafından da beğeniliyor olmalı. Google, daha önce de yabancı dillerin yol açtığı iletişimsizliğin önüne geçmek için Google Translate ve Translator Toolkit gibi uygulamaları kullanıma sunmuştu. Şirket, şimdi de kültürler arası iletişimin son halkası olarak, gerçek dünyayı çevirebilen Word Lens uygulamasını bünyesine katmış bulunuyor. Uygulamayı satın aldıktan sonra ücretsiz hale getiren Google, ilerleyen zamanlarda Word Lens’e yeni diller de ekleyebilir.

Şu an için ücretsiz olarak indirilebilen uygulama, bundan sonra ücretsiz mi kalacak bilinmiyor. Bununla birlikte söz konusu uygulama Word Lens, yalnızca iOS ve Android platformlu cihazlarda kullanılabiliyor. Uygulamanın Windows Phone’a gelip gelmeyeceği konusu ise meçhul.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta