Google ve İki Yeni Satın Alım!

VoiceSearchgoogle

Google, giriştiği satın alımlarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Şirket, bir ışık gördüğü girişimleri bünyesine katmasıyla biliniyor. Google’ın büyüme potansiyeli gördüğü firmalar Directr ve Emu adlarına sahip. Teknoloji devi Google, bu iki firmayı da bünyesine katarak büyümeye kaldığı yerden devam ediyor.

Peki bu şirketlerin işlevleri neler? Direct, daha çok video paylaşımı ile ilgileniyor. Direct’in şirketler için pazarlama amaçlı videolar çekilmesi ile doğrudan ilgili olduğu ifade ediliyor. Buna göre firma, hazırlanan videoları YouTube ve Facebook’ta yayınlanmasına ve e-postalara gömülmesine olanak tanıyor.

Direct uygulaması aylık 25 dolardan 400 dolara kadar kullanım ücretine sahip. Bu fiyat, kullanım miktarına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Daha iki yıllık genç bir girişim olan Direct’in Google’a katılımıyla şirketin çalışanları YouTube’un video reklamları takımına katılacak.

Öte yandan uygulamanın ücretsiz bir sürümü de bulunuyor. Şimdilik iOS için sunulan sürümün dışında diğer platformlar için bir sürüm bulunmuyor. Bu konuda Google’dan da bir açıklama gelmiş değil. Bu yüzden Android sürümün gelip gelmeyeceği konusu şu an için belirsizliğini koruyor.

Google’ın diğer satın aldığı firmanın adı ise Emu. Bu firma Apple’ın Siri takımından kişiler tarafından hayata geçirilmişti. Apple’dan tecrübeli kişilerin geliştirdiği Emu uygulamasının esasen sanal asistanla entegre edilen bir mesajlaşma uygulaması olduğu ifade edilebilir. Söz konusu satın alma, Emu’nun resmi blogundan yayınlanan bir gönderi ile duyuruldu. Fakat bunun dışında herhangi bir bilgi ya da ayrıntı henüz ortaya çıkmış değil. İki yıldır hayatına devam eden Emu da büyük ihtimalle kapatılarak tamamen Google’ın bünyesine katılacak.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta