Google Stars ile Yer İmleri Düzene Girecek!

Tüm tarayıcılarda bulunan yer imleri ya da işaretleri özelliği, aslında çoğunluk tarafından kullanılmıyor. Yer imlerine eklenen sayfa çoğu zaman o kalabalık liste içinde ya bulunamıyor ya da o sayfaya bir daha hiç geri dönülmüyor. Bu yüzden de yer imleri, çoğunlukla kullanıcılara yardımcı olmak yerine karmaşaya sebebiyet veriyor. İşte bu problemin üzerine eğilen Google’ın, Google Stars uygulamasıyla kısa süre içinde bir çözüm sunacağı konuşuluyor.

Google Stars, şimdiye kadar sızan detaylardan anlaşıldığına göre e-postalardan web sayfalarına kadar her türlü içeriğin kaydedilip düzenlenebildiği bir hizmet. Şu an için gelen kullanıma açılmayan Google Stars hizmeti, “yer imlerinden çok daha güzel” olduğunu iddia eden bir de slogana sahip.

Hâlihazırda Google tarafından testlere tabi tutulan Stars uygulaması, henüz son halini almasa da genel özelliklerinin netleşmeye başladığı ifade edilebilir. Resimsel tablo düzeni ile dikkat çeken Stars uygulaması için ilk düşünülen ismin ise Google Collections olduğu öğrenildi. Collections (koleksyonlar, derlemeler) adlı ilk düşünülen isimden dahi Google’ın yer imleri için bir derlemeye gidileceği anlaşılıyor.

Bu yeni uygulama sayesinde geri dönmek üzere kaydettiğimiz yer imlerini, görüntüleri ve videoları dâhili arama özelliği ile kolaylıkla bulabileceğiz. Bunun yanı sıra topladığımız içerik Google tarafından kategorilere ayırılacak ve yer imleri üzerinde de hatırlatma niteliğinde notlar alabileceğiz. Şimdilik kullanıma sunulmadığı için uygulamanın işlevselliği konusunda bir değerlendirme yapamıyoruz. Önümüzdeki aylarda tanıtımın yapılmasından sonra Google Stars’ın başarısı veya başarısızlığını hep birlikte görme imkânı bulacağız.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta