Google, Skybox’u Satın Aldı!

VoiceSearchgoogle

Devrin en büyük teknoloji devi olma yolunda hızla ilerleyen Google, yatırımlarına devam ediyor. Şirket, ardı ardına gelen satın alma haberleri ile dikkatleri üzerine topluyor. Google’ın son olarak Skybox Imaging firmasını satın aldığı öğrenildi.

Skybox Imaging, uyduyla yüksek çözünürlüklü görüntülemelere olanak tanıması ile biliniyor. Google’ın bu firma için ödediği meblağın ise 500 milyon dolar olduğu ortaya çıktı. Bünyesine Skybox Imaging’i katan Google’ın, bu teknolojiyi Google haritalar ve Google Earth uygulamalarında kullanması bekleniyor. Yapılan tahminler bu sayede Google Earth ve Google Haritalar için güncel uydu fotoğrafları sağlanacağı yönünde.

Google’dan gelen açıklamalar ise bu satın alımın daha geniş ölçüde bir kullanım doğuracağını gösteriyor. Google, Skybox ekibi ve teknolojisi sayesinde internet erişimi genişletilecek ve afet yardım çalışmalarında daha aktif olacak. Google’ın bu son girişimi, sinyallerini esasen daha öncesinden vermişti. Şirketin bir süredir uydu inşa etmeyi hedeflediği herkesçe bilinen bir gerçek.
Google, Nisan ayında da benzer bir adım atmış ve Facebook’un da ilgilendiği Titan Aerospace’i satın almıştı. Şirket, bunun sonrasında da, Titan Aerospace’in teknolojisini, yine aynı şekilde internet erişimi ve afet arama kurtarma çalışmaları için kullanmayı hedeflediğini açıklamıştı.

Tüm bu ip uçlarına rağmen, Google’ın uydu merakının arkasındaki temel sebep şu an için bilinmezliğini koruyor. Loon, Titan Aerospace ve Skybox’u ardı ardınca satın alan Google’ın uzun vadede başka bir şey hedeflediği aşikar. Google’ın niyeti ve hedefleri ile ilgili şu an için tahminlerden öteye bir yorum yapılamıyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta