Google, Orkut’u Kapatıyor!

VoiceSearchgoogle

Google, ilk sosyal ağ girişimlerinden biri olan Orkut’u kapatmaya hazırlanıyor. Google’dan gelen açıklamaya göre söz konusu sosyal ağ 30 Eylül’de tamamen kapanacak. Google, bu tarihten sonra Orkut’a erişimin mümkün olmayacağını ifade ederken kullanıcıları bilgiler ve fotoğrafları konusunda uyarıyor. Buna göre bilgilerini kaybetmek istemeyen kullanıcıların fotoğraflarını vs. Google+’ya aktarması gerekiyor.

Dikkatli kullanıcılar, Orkut’un haftanın başından beri yeni hesap açmaya imkan tanımadığının farkına varmıştı. Google’ın bir süre sonra da Orkut’un mobil uygulamalarını kaldıracağı ifade ediliyor. Fakat şu an için Orkut kullanıcıları hala dahi web üzerinden erişim gerçekleştirebiliyor. Google, bu sosyal ağın kullanıcılarına 3 aylık bir geçiş süresi tanıdı. Şirkete göre bu süre Google+’ya geçiş yapmak için yeterli olacak. Orkut üyelerinin bunun için, Google Takeout aracılığıyla profil verilerini, fotoğraflarını ve topluluk gönderilerini dışa aktarmasına olanak tanınıyor.

Google bünyesinde kurulmuş, sosyal bir arkadaşlık ağı olan Orkut, 2004 yılından bu yana hizmet sunuyordu. Orkut kapandıktan sonra da, sitenin halka açık topluluklarının bir arşivde saklanacağı ifade ediliyor. Bu da kullanıcılar için bir jest olarak düşünülmüş. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Paulo Golgher adlı Google çalışanı, Orkut’un yayında kaldığı 10 yılı, “harika” olarak değerlendiriyor ve bunun yanında bu hizmeti aktif olarak kullanan kullanıcılardan özür diliyor.

Google, bundan sonraki çalışmalarını Google+, Blogger ve YouTube üzerine yoğunlaştıracağını ifade edilyor. CEO Larry Page tarafından Google+’ın müthiş bir hızda büyüme gösterdiği ifade edilse de kullanıcılar bunun aksini düşünüyor. Orkut adlı sosyal platform kapanırken Google+’ın durumu da pek iç açıcı değil.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta