Google, Müzik Servislerinde Yeni Bir Yapılanmaya Gidiyor!

VoiceSearchgoogle

İnternetin tahtı sarsılmayan devi Google, servislerinde yeni bir yapılanma hazırlığı içinde. Buna göre şirket, Google Play Music ve YouTube’u biraraya getirecek. Bu adım ile iki hizmetin birbirine paralel hale getirilmesi hedefleniyor.

Bir süredir YouTube’a ücretli üyelik gerektiren bir müzik servisinin geleceği ifade ediliyordu. Bu yöndeki duyumlar, son zamanlarda da artmıştı. Fakat böylesine bir birleşmenin, Play Music All Access isimli müzik hizmetinin geleceği için belirsizlik yaratacağı düşünülüyordu. Gelen yeni duyumlar, tüm belirsizlikleri ortadan kaldırıyor. Buna göre teknoloji devi, yeni yapılanma sonrası YouTube Music Key adında bir müzik servisi geliştirecek. Değişiklikler bununla da sınırlı kalmıyor. İfade edilene göre Google Play Music All Access servisi, Google Play Music Key adını alacak.

Fakat her iki Music Key uygulaması için üye olmanız gerekiyor. Tek bir üyeliğin her iki uygulama için yeterli olacağı konuşuluyor. 30 günlük ücretsiz deneme sürenizin ardından ise 9,99 dolar ödemeniz gerekecek. Programın kullanıcılara sunduğu hizmetler ise çok çeşirlilik gösteriyor. Müzik dinlemenin yanı sıra konser kaydı, cover ve remiks gibi özel sürümler erişime açılıyor. Music Key adlı uygulama, kullanıcılarına müzik ve videolar için yepyeni tavsiyeler de sunacak.

Apple, Amazon ve Samsung’dan sonra şimdi de Google, ücretli üyelikle çalışan bir müzik servisine yatırım yapıyor. Şirketler arası bu rekabette kimin kazanacağı şu an için bilinmezken kazananın kesinlikle kullanıcı olmayacağı söylenebilir. Öte yandan yeni servisin çıkış tarihi ile ilgili bir duyum alınmış değil.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta