Google, Müzik Dinleme Servisi Songza’yı Bünyesine Kattı!

VoiceSearchgoogle

Google, müzik servisi Songza’yı satın aldığını duyurdu. Geçtiğimiz gün Google ve Songza tarafından resmi olarak doğrulanan satın alım ile ilgili uzun zamandır söylentilerin önü kesilemiyordu. Bu iddia ilk olarak New York Post tarafından ortaya atılmış ve Google’ın 15 milyon dolarlık bir teklifte bulunduğu ifade edilmişti.

Satın alımın gerçekleşmesine rağmen şu an için bu fiyat henüz paylaşılmış değil. Fakat tahmin edilen rakam, kesinlikle 15 milyon doların üzerinde. Zira Songza, bu süreçte yalnızca Google değil, birçok firma tarafından satın alınmak istenmişti.

Google’ın ilk olarak Songza üzerinde ciddi bir müdahale gerçekleştirmemesi bekleniyor. Fakat daha sonra Songza’nın müzik konusundaki deneyimlerinin, YouTube gibi diğer Google ürünlerinde kullanılması bekleniyor. Şu an için Songza’nın Google Play Music’e entegre edileceğine ise kesin gözle bakılıyor.

Online olarak müzik dinlemeye olanak tanıyan Songza, halihazırda 5,5 milyon kullanıcıya sahip. Esasen şu an için çok ta geniş bir kitleye hitap etmeyen Songza, rakiplerinin epey bir gerisinde bulunuyor. Zira benzer uygulamalardan olan Pandora 70 milyon, Spotify ise 40 milyon kullanıcıya sahip.

Tüm bunlara rağmen Songza’nın bir takım farklı özellikleri de bulunuyor. Asıl olarak Google’ın dikkatini çekenin Songza’da bulunan bağlamsal çalışma ilkesi olduğu ifade ediliyor. Songza, kullanıcısının ne dinlediğini saate, hava durumuna ve konuma göre ayırt edebiliyor. Servisin algıladığı bu veriler, müzik dinleme deneyiminin geliştirilmesi için kullanılıyor. Söz konusu online müzik dinleme servisi, 7 yıllık yayın hayatı boyunca 6,7 milyon dolar yatırım almıştı.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta