Google, Mükemmel Sağlıklı Bireye Odaklanıyor!

VoiceSearchgoogle

Teknoloji devi Google, rotasını yeni bir hedefe yöneltti. Şirketin bu seferki hedefi her zamankinden çok daha iddialı! Google bu proje ile mükemmel sağlıklı bireye odaklanıyor.

Alanında en büyük bilimsel yenilik olarak nitelendirilen proje için çalışmalar çoktan başlamış. Bu bilimsel proje için Google’ın 175 denekle çalıştığı ifade ediliyor. Projenin amaçladığı asıl şeyin ise mükemmel sağlıklı insan bedeninin profilinin ortaya koyulması olduğu söyleniyor. Deneklerle çalışan Google, şu aşamada genetik ve moleküler bilgi topluyor.

Pratikte insan sağlığı konusunda amaçlanan ise kanser ve kalp krizi gibi hastalıkların erkenden tespit edilmesi. Projeye bir isim de verilmiş. Baseline Study adı verilen projenin başında Dr. Andrew Corner bulunuyor. Dr. Corner, daha önce de Google X’te yaptığı çalışmalar ile tanınıyordu.

Google’ın bu projeyi, ilerleyen dönemde giyilebilir teknoloji ürünleriyle bir araya getireceği tahmin ediliyor. Böylesine bir adımla Google’ın giyilebilir teknolojide liderliğe yükselmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Şirketin sahip olduğu Google Fit programı günümüzde rakiplerine oranla pek fazla ilerleme kaydedebilmiş değil. Fakat bağdaştırma sonrasında yeni bir boyut kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Her geçen gün yeni bir teknoloji devi daha sağlık sektörüne yöneliyor. Bu konuda Google’dan önce Apple’da hareketlilik görülmüştü. Apple, HealthKit uygulamasıyla bu sektörde Google’ın önünde sağlam bir rakip olarak duruyor. Önümüzdeki dönemde ise Google ve Apple arasında bilim alanında yeni çatışmalara tanık olmamız muhtemel görünüyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta