Google Maps'te Artık Mesafe Ölçülebiliyor!

VoiceSearchgoogle

Google Maps, kullanıcı memnuniyeti için yeni özellikler getirmeye devam ediyor. Google, bunun için harita hizmetinin masaüstü web sürümünde bir güncellemeye gitti. Bu güncelleme sayesinde kullanıcılar, bundan böyle iki ya da daha fazla nokta arasındaki mesafeyi ölçebilecek.

Daha yeni gelen bu özelliğin kullanımı kullanıcılar tarafından tam olarak anlaşılamadı. Söz konusu özellik, esasen basit bir kullanışa sahip. Bu işlevi kullanabilmek için öncelikle haritada seçilen yere sağ tıklamak, daha sora ise açılan menüden mesafe ölç seçeneğini seçmek gerekiyor. Daha sonra ise hedef konuma tıklamak yeterli oluyor.

Bu yeni hizmette birden fazla durak eklemek için ise ayrı tıklamalar yeterli oluyor. Mesafe ölçümü yapmak için ince ayar da yapılabiliyor. Bunun için iki nokta arasında çizdiğiniz çizgiyi noktalardan tutarak sürüklemeniz gerekiyor.

İki nokta arasındaki uzaklığı ölçmeye yarayan bu özellik, daha önce çevrimiçi eşlem ve uydu fotoğrafı kaynağı WikiMapia’da da bulunuyordu. Google Maps ise kullanıcılarına bu hizmeti yeni sunmaya başladı. Buna benzer bir diğer işlev Labs’ta ortaya çıkmıştı.

Peki bu özellik ne işe yarayacak? Örneğin artık bir yola çıkmadan önce, mesafeyi ölçerek yolu yürüme mesafesiyle kat edip edemeyeceğinizi haritayı kullanarak öğrenebilirsiniz. Bu hesaplama işlevi, işinizi kolaylaştıracak ve önceden kestiremediğiniz mesafeleri öğrenmenizi sağlayacak. Bu sayede kat etmeniz gereken yolun sizi ne kadar yoracağını önceden öğrenme imkanı bulacaksınız. Böylesine basit bir hizmetin erişime açılmasında neden bu kadar geç kalındı merak ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta