Google, HTTPS'ye Öncelik Tanıyor!

VoiceSearchgoogle

Google, her geçen gün yaptığı yeniliklerle baş döndürmeye devam ediyor. Şirketin attığı her adım, arama motoru hizmetlerinde daha iyiye ilerleme adına büyük bir önem arz ediyor. Teknoloji devi, gerçekleştirdiği testlerden sonra bir yeniliğe daha merhaba diyor.

Google’ın attığı son adım, algoritmasında HTTPS şifrelemesi kullanan siteleri yakından ilgilendiriyor. Buna göre arama motoru devi Google, HTTPS şifrelemesi kullanan siteleri arama sonuçlarında daha yukarıya taşıyacak bir değişikliğe imza attı.

Google’ın gerçekleştirdiği bu yenilik, sağlam temellere dayanıyor. Daha doğrusu söz konusu geliştirme için bir süredir testler yapılıyor. Google’ın da doğruladığına göre yeni hizmet, testlerle geçen birkaç aylık yoğun bir çalışmanın ürünü. Google bu testler ile HTTPS güvenlik katmanını kullanan siteleri belirlemeyi hedeflemişti.

Kullanıcılar böyle bir geliştirmeye gidilmesinin tam olarak ifade ettiği şeyi anlamakta zorlanıyor. Zira asıl hedeflenen kitle kullanıcılar değil. Arama sonuçlarında HTTPS şifrelemesi kullanan sitelerin üst sıralara alınması, web geliştiricileri için HTTPS’nin teşvik edilmesi anlamına geliyor. Bu teşvik ise HTTPS'nin daha yüksek güvenlik sunmasına bağlanabilir.

Google’ın attığı bu adım, web geliştiricilerinin tavırlarında bir değişikliğe yol açacak mı merak ediliyor. Öte yandan bu girişim şu aşamada yalnızca arama sonuçlarının yüzde 1’ini, hatta daha da azını kapsıyor. Google'ın önündeki hedefin ise bu rakamın önümüzdeki dönemde daha da yükseklere taşınması. Bu girişimin temel amacı, HTTPS’nin arama sonuçlarında öne çıkarılması olduğu için içeriğin kalitesi bu aşamada pek bir önem arz etmiyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta