Google Glass, Artık Düşünceleri Okuyabiliyor!

VoiceSearchgoogle

Google, her geçen gün yeni teknolojiler üretmeye devam ediyor. Son olarak Google Glass için Emotient tarafından yeni bir uygulma geliştirildi. Açıklanana göre bu uygulama, Google Glass kullanıcısına karşısındakinin ruh halini okumayı vaad ediyor.

Dâhili kamera üzerinden kişilerin mimiklerini okuyan uygulama için bunları saptamaya yarayan özel bir yazılım geliştirilmiş. Mimikleri analize eden yazılım, özel bir algoritma ile kişinin ruh halini ve şaşkınlık, iğrenme, sevinme, öfke ve küçümseme gibi temel duygularını tespit edebiliyor. Uygulama, yalnız bunlar ile kalmayıp kişinin cinsiyeti ve karmaşık duygularını da çözebiliyor.

Geliştirilen uygulama, işte tüm bu özellikler ile kullanıcısına, karşısındakinin ne düşündüğünü anlamayı sağlıyor.
Yapılan açıklamalara göre, bu uygulama genel kullanıma açık olmayacak. Emotient’in açıklamalarına göre beta programın geliştirilmesindeki temel amaç, mağaza çalışanlarının, müşterileri daha iyi anlaması imiş. Böylelikle satış görevlilerinin müşterilerin isteklerine daha iyi cevap vereceği öne sürülüyor.

Kişi, taramada olduğunun farkına varmadan, gözlükte duyguları hakkında bilgiler çıkıyor. Uygulamanın anonim şekilde saptama yaptığı, kişilerin fotoğraf veya videosunu çekmediği de gelen duyumlar arasında yer almakta.

Müşteri memnuniyeti amaçlı üretildiği iddia edilen uygulama, bir bakıma yüz ifadelerimizin ifşa edilmesine hizmet ediyor. Etik açıdan tartışmalı olan bu uygulama ile kötü niyetli kullanıcılara açık bir kapı bırakıldı. Daha önce de pek çok kez Google Glass’ın, kişilerin mahremiyetini ihlal ettiği öne sürülmüştü. Son üretilen bu uygulama ile ileride Google’ın başının ağırması kuvvetli bir ihtimal olarak görülüyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta