Google Drive'ın Tasarımı Değişiyor!

VoiceSearchgoogle

Servislerinde tasarım değişikliklerine gitmeyi seven Google, Drvie’ı baştan başa değiştirmeyi hedefliyor. Bulut depolama servisi Drive, Google’ın bu son güncellemesi sonrasında görselliğin ön plana alındığı bir tasarıma geçiş yapacak. Bu girişim, farklı çevelerce minimalist tasarımın terkedilmesi olarak yorumlandı.

Yeni tasarımla birlikte dosyalar, artık sadece isimler ve sembollerle vücut bulmayacak. Yeni tasarımda dosyalar için geliştirilen ön gösterim ikonları ve renkli sekmelerin bulunacağı ifade ediliyor.

Google’ın minimalist tasarımlara kökten veda etmesindeki temel neden kesin olarak bilinmiyor. Fakat yapılan tahminlere göre sosyal medya konusundaki girişimleri başarı yakalayamayan şirket, bu başarısızlığı mevcut tasarımlarına bağlıyor olabilir. Belirtilene göre Drive’daki bu tasarım değişikliği, kullanıcılar tarafından olumlu geri dönüşler alırsa Google’ın tüm servisleri için bir değişime sebep olabilir. Drive’daki yeni tasarımın başarılı olması, minimalist tasarımlara tümüyle güle güle denmesine yol açabilir. Zira gelen tahminler de bu görüşü destekler nitelikte.

Google’ın söz konusu güncellemesi yalnızca tasarımla ilgili de değil. Son güncelleme ile birlikte popüler mobil ofis uygulaması QuickOffice'in de Drive’a getirilmesi planlanıyor. Bu da demek oluyor ki Google Drive ofis belgelerinin de düzenlenebildiği bir ortam olacak. Üstelik Drive’a getirilen bu düzenleme için QuickOffice'e doğrudan bir ihtiyaç duyulmayacak.

Bu son güncellemenin kullanıcılar tarafından beğenilmesi büyük önem arz ediyor. Tasarım değişiklikleri, mevcut tasarıma alışmış bir kitleye sahip olan hizmetler için her zaman risk taşır. Bu yüzden kullanıcıların yeni Google Drive’ı beğenip beğenmeyecekleri merak ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta