Google Chrome 36 İndirilmeye Hazır!

VoiceSearchgoogle

Google, arama motorları arasındaki liderliğini kimselere kaptırma niyetinde değil. Zira şirket, hizmetlerini her geçen gün güncellemeye devam ediyor. Google son olarak web tarayıcısının yeni bir sürümünü resmi olarak sundu. Söz konusu sürüm Chrome 36 artık indirilebiliyor.

Yeni sürüm Chrome 36, bir takım yeni özellikleri de beraberinde getirdi. Bunlardan biri de yenilenmiş gizli gezinti modu olarak karşımıza çıkıyor. Yenilenen bu mod, internet sörfüne başlamadan önce kullanılacak olan ortamla ilgili bilgilendirme yapıyor. Yeni Chrome’da gizli pencerelerin kapanmasıyla çerezler ve geçmiş siliniyor. Tabi bu gizli mod, internette anonim bir dolaşım gerçekleştirdiğiniz anlamına gelmiyor. Gizli mod sayesinde yalnızca kullandığınız bilgisayar (ya da diğer bir cihaz) üzerinde iz bırakılmıyor. Google Chrome da bu konuda kullanıcısını uyarmayı teğet geçmemiş.

Güncellemenin getirdiği bir başka yenilik ise Crash Recovery Bubble özelliği. Bu özellik, tarayıcının kitlenmesi durumuyla doğrudan ilintili. Crash Recovery Bubble, tarayıcı kilitlendiğinde bunun sebebinin ne olduğunu kullanıcıya bildiriyor. Bu sayede kullanıcıların meraklarının giderilmesi hedefleniyor.

Yeni sürüm Chrome 36’da tarayıcının adres çubuğuna yeni bir özellik veya değişiklik eklenmedi. URL’lerin yalnızca bir kısmını gösteren originchip işlevi hatırlanacağı üzere Chrome’un Canary sürümünde ilk defa ortaya çıkmıştı. Çokça eleştiri alan bu özellik, Google tarafından ertelemeye alınmıştı. Bu özellik Chrome 36’ya da geri dönüş yapmadı. Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız yeniliklerle gelen son sürüm Chrome 36’yı siz de indirebilirsiniz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta