Google, Cardboard ile Çok Konuşulacak!

VoiceSearchgoogle

Google’dan sanal gerçeklik alanında yeni adımlar geliyor. Şirketin yaptığı son girişim, Oculus VR, Sony ve Samsung’un bu alanda gerçekleştirdiklerinden çok farklı bir görünüm çiziyor. Teknoloji devi Google, sanal gerçekliğe, yaratıcı ve maliyet açısından da tüketicinin yanında bir proje ile giriyor.

Google’ın ürettiği sanal gerçeklik gözlüğü, Cardboard ismiyle duyuruldu. Mukavva anlamına gelen Cardboard, ürünün temel malzemesinin adını yansıtıyor. Şirket, son yılların trendi sanal gerçekliğe ucuz maliyetli bir proje ile giriş yapıyor. Esasen sanal gerçeklik ürünleri son derece pahalı bir donanım gerektiriyor. Fakat Google’ın ürettiği sanal gerçeklik gözlüğü, akıllı telefonlarla kullanıma imkan tanıyor. Google’ın, rakiplerine karşı avantajlı olduğu önemli bir nokta daha var. Cardboard, evde yapılmaya olanak tanıyan bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Kısacası Google bu mukavva gözlüğü üretmiyor, yalnızca tüketiciye yol gösteriyor. Evde bulunan mukavva, mıknatıs, velkro bant gibi malzemelerin yanı sıra 40 mm’lik camlar ile siz de kendi Cardboard’ınızı üretebilirsiniz; tabi ki Google’ın yol göstericiliğiyle.

Yönergeleri izleyerek gözlüğü yaptıktan sonra telefonunuzdan izlenebilecek içeriği bulmanız gerekmekte. Google bunun için uygulama mağazasında, özel bir uygulamayı kullanıma açmış bulunuyor. Google’ın iddiasına göre bu uygulama ile pek çok şeyi yapmak mümkün olacak. Bunlar arasında örneğin Google Earth’te sanal tur yer alıyor. Dikkat çeken bir başka şey ise bu uygulama, YouTube videolarını izlemeye imkan tanıyor.

Bu sanal gerçeklik gözlüğünün, rakiplerine fark atan bir performans sunmadığını hatırlatmakta yarar var. Zira projenin, tamamen ücretsiz olarak geliştirildiği göz önüne alınırsa iyi bir deneyim sunuyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta