Google Bilim Fuarı 2014 Başlıyor!

VoiceSearchgoogle

Google Bilim Fuarı’nın bu yılki yarışmaları için başvurular başladı. Geleneksel olarak düzenlenen bu etkinlik, 13-18 yaş arası öğrencilere açık çevrimiçi bir bilim yarışması.

Her yıl düzenlenen yarışmaya büyük ilgi duyan genç beyinler, parlak fikirleri ile yıldan yıla artış göstererek katılım sağlıyorlar.

Dünyanın en büyük online fuarı “Google Science Fair” organizasyonun bu yılki sponsorları ise Virgin Galactic, Lego Education, Scientific American, National Geographic adlı alanlarında lider gösterilen kuruluşlar.

Bu yılki yarışmaları 2 kategori arttıran Google, böylelikle gençleri heveslendirerek daha fazla katılım sağlanmasını hedefliyor. Bu yeni kategoriler ise “Bilgisayar Bilimleri Ödülü” ve “Ülke Ödülleri” kategorileri olarak duyuruldu. Bilgisayar Bilimleri Ödülü, bu alandaki yenilikçi bir projeye verilecek iken, Ülke Ödülleri ise sosyal sorunların çözümüne yönelik projelere verilecek.

Bu etkinlik dünyadaki tüm öğrencilere açık bir yarışma. Bir yıl önce düzenlenen Google Bilim Fuarı’nda Türkiye’den de bir proje ödül almıştı. Elif Bilgin adlı lise öğrencisi “Muz Kabuğundan Biyoplastik Üretimi” adlı projesi ile yarışmanın 2 dalında kazanan isim olmuştu.

22 Eylül tarihinde, Mountainview Kaliforniya’daki Google merkezinde düzenlenecek olan galada isimlerin açıklanması ile ödüller sahiplerini bulacak. Büyük ödüller ise; Google’dan 50 bin dolar eğitim bursu, Virgin Galactic’ten uzay üssü ve yer çekimsiz ortam deneyimi, Lego’dan Danimarka’daki fabrikalarında bir gezi, National Geographic’ten ise gemi ile 10 günlük bir keşif gezisi olarak açıklandı.

Proje sahiplerinin okulları da ödüllerde unutulmamış. Kazanan projelerin çıktığı okullara Google tarafından 10.000 dolarlık bir bağış yapılacak.

Projeler ile başvuru gerçekleştirilen organizasyonda son başvuru tarihi ise 12 Mayıs 2014 olarak açıklandı.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta