Google, Asus'a Baskı mı Yapıyor?

VoiceSearchgoogle

Mobil Dünya Kongresine bir gün kala, Google’in Asus’a baskı yaptığı yönünde bir takım haberler çıkmaya başladı.

İddialara göre Google, Consumer Electronics Show’da lanse edilen çift işletim sistemli Asus tabletin piyasaya sürülmesini engelledi.

Windows 8 ve Android işletim sistemlerini tek cihazda buluşturan Transformer Book Duet ile CES 2014’e damgasını vuran Asus’un, Google’ın baskıları sonucunda ürünü piyasaya sürmekten vazgeçtiği belirtiliyor.

İsteğe göre tek dokunuşla işletim sistemleri arasında geçiş yapmaya imkan tanıyan bu tabletin, Asya ve Avrupa pazarlarında Mart ayının sonlarına doğru piyasaya sürüleceği belirtilmekteydi. Fakat tüm bu planlamalar, haberler çıkmadan önceydi. Google’ın Asus’a bir şekilde etki ederek tabletin dağıtımının engellendiği belirtiliyor. Bazı kaynaklara göre Google’ın yaptığı baskıların nedeni, Windows 8 ile aynı platformda olmak istememesi olarak ifade edildi.

Teknoloji ile ilgilenenlerin hatırlayacağı üzere benzer bir durum kısa zaman önce Samsung’un da başına gelmişti. Haziran’da ATIV Q adı ile lanse edilen çift işletim sistemli Samsung imzalı tablet, piyasaya sürülmemiş ve üstelik cihazın akıbeti hakkında bir açıklama da yapılmamıştı. ATIV Q’da olduğu gibi, Transformer Book Duet’in de piyasadan çekilme nedeni bilinmiyor. Üretiminde önemli harcamalar yapılan bu cihazların satışa sunulmayış nedenleri ise dinmeyen bir merak konusu.

Çift işletim sistemine sahip cihazların ilerki dönemdeki akıbeti gizemini korumaya devam ediyor. Tüm meraklara rağmen, çıkan iddialara karşı, Google tarafından şu ana dek bir açıklama gelmedi.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta